Çevirmeli cep telefonu yaptılar!

Çevirmeli cep telefonu yaptılar!
Çevirmeli cep telefonu yaptılar!
Eskiden kullandığımız çevirmeli telefonları bugünün cepleriyle birleştirdi, ortaya bu cihaz çıktı.

Eskiden kullandığımız çevirmeli telefonları hatırladınız mı? Cem Yılmaz 'ın da dediği gibi "İtfaiyeyi ararken zaten ev yanıyordu." sözü pek gerçeği yansıtmasa da, 11 haneli bir numarayı aramak en az 15 saniye sürüyordu. Günümüzün akıllı cep telefonlarında ve hatta Android işletim sistemli ev telefonlarında bu süre 3-4 saniyeye inmiş durumda.

Çevirmeli telefonlarda sıfır rakamının en sonda olduğunu hatırlarsınız. Sadece 0 rakamını girmenin 1 saniye sürdüğü bu telefonlar günümüzde kullanılmıyor. Teknolojik cihazlar için güç donanımları üreten NXP şirketinin bir yarışmasına katılan Slovak Jaromir Sukuba ise, çevirmeli telefonun çarkını ve cep telefonu birleştirerek ilginç bir projeye imza attı!

Telefonun üzerinde 3 adet tuş ve eski çevirmeli telefonlarda gördüğümüz çark bulunuyor. Bu 3 tuş cihazın güç, onay, ve numarayı silme işlemlerini yapıyor. Çark ise, doğal olarak numarayı çevirmenize yarıyor. SIM kart girişi bulunan bu telefonla SMS göndermek ya da Tweet atmak, tabii ki mümkün değil...

Eğer siz de kendinize bu telefondan yapmak isterseniz, işe, Jaromir'ın yazdığı bu rehbere göz atarak başlayabilirsiniz.


  ETİKETLER:

  Cem Yılmaz

  ,

  SMS

  ,

  Android

  ,

  tweet