Chromebook satışları rekor seviyede

Chromebook satışları rekor seviyede
Chromebook satışları rekor seviyede

ABDde yeni yayına giren Microsoft reklamları Chromebookların gerçek bir dizüstü bilgisayar olmadığı mesajına odaklanıyor. Bunun nedeni Googleın geliştirdiği Chrome OS işletim sistemini içeren Chromebook serisi dizüstü bilgisayarların uygun fiyatlarıyla giderek artan sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor olması. Acer, Samsung , HP, Dell , LG, Asus ve Lenovo gibi büyük firmaların tümü bu akıma ayak uydurdu.

NPD Group adlı araştırma şirketinin gerçekleştirdiği analize göre 2013 genelinde ABDde gerçekleşen dizüstü bilgisayar satışlarının yüzde 21ini Chromebook modelleri ele geçirdi. Bu sayede toplam PC ve tablet satışlarında Chromebookların oranı yüzde sekize ulaştı. Aralık ayı hariç ilk 11 ayı temel alan analize bakılırsa Chromebook modelleri hiç olmadığı kadar ilgi görüyor.

Bu 11 ayda Chromebook satışları artarken Windows içeren dizüstü bilgisayarların oranı artmadı. Windows içeren masaüstü bilgisayar satışıysa bu sene yüzde 10 arttı. Chrome OS içeren cihazların satışı arttıkça Windowsun hakimiyeti ve gelirleri azalıyor. ABDde ilk 11 ayda 14.4 milyon masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve tablet satıldı. Bu değer 2012den yüzde 25.4 daha yüksek.