Çin'den Whatsapp'a zorlu rakip

Çin'den Whatsapp'a zorlu rakip
Çin'den Whatsapp'a zorlu rakip
Çin kökenli firma Tencent'in mobil uygulaması Wechat iki yılda kullanıcı sayısını iki kattan fazla arttırarak 800 milyon rakamına çıkardı.

İki yılda kullanıcı sayısını iki kattan fazla arttırıp 800 milyona kadar çıkaran Wechat,  Whatsapp’a rakip olacak gibi duruyor. Uygulamanın kullanıcı sayısını arttırmasına etken olarak firmanın Çin merkezli olması gösteriliyor. 2011 yılında kullanıcıyla buluşan ve o günden bu yana büyümeyi sürdüren uygulama içerisinde küçük oyunlar, mesajlaşma ve sosyal medya kullanımını barındırıyor.

AVRUPADA BİLİNMİYOR

Daha çok Çin ve Uzak Doğu ülkelerinde kullanılan uygulamanın ABD ve Avrupa’da yaygın olmadığı biliniyor. Eğer Wechat Avrupa’ya da açılabilirse Whatsapp’ın ulaştığı kullanıcı sayısını yakalayabilir gibi gözüküyor.

Facebook’un Patronu Mark Zuckerberg’in haftalar önce paylaştığı rakamlar Whatsapp dâhil popüler platformların karnesini ortaya koydu. 800 milyon aboneyle Whatsapp bir yana Instagram’da bu sayı 300, Facebook Messenger’da ise 700 milyon. Facebook’un kayıtlı kullanıcı sayısı ise 1.49 milyarı buluyor.