'Cinsel ilişkiye rıza gösteriyoruz' uygulaması

'Cinsel ilişkiye rıza gösteriyoruz' uygulaması
'Cinsel ilişkiye rıza gösteriyoruz' uygulaması
insanlara cinsel ilişkiye girmeden önce "ilişkiye rıza gösterdiklerini" dile getirdikleri 20 saniyelik bir video çekme ve bu görüntüleri güvenli bir şekilde internet ortamında saklama imkanı tanıyan uygulama çıktı

RADİKAL - Asılsız tecavüz suçlamalarının önünü kesmeyi amaçlayan yeni bir cep telefonu uygulaması insanlara cinsel ilişkiye girmeden önce “ilişkiye rıza gösterdiklerini” dile getirdikleri 20 saniyelik bir video çekme ve bu görüntüleri güvenli bir şekilde internet ortamında saklama imkânı tanıyor.

Michael Lissick (57) isimli eski bir bankacı tarafından geliştirilen ve AppleStore’da satışa sunulan WeConsent (Rıza gösteriyoruz) isimli cep telefonu uygulaması ile çekilen videolara cinsel ilişkiyle ilgili hukuki bir süreç başlatılması durumunda polis ya da üniversite soruşturma kurulu yetkilileri ulaşabiliyor. 

Bilgisayar korsanlarının söz konusu videolara erişmesi çifte şifreleme sistemi ile engelleniyor ve uygulama kullanıcılara özel hayatlarının korunacağı konusunda garanti veriyor. Cinsel şiddet karşıtı bazı aktivistler bu tip uygulamaların “rıza verme” tartışmalarına gölge düşürdüğünü ve bu tip videoların çekilmesinin istenmeyen sonuçlara neden olabileceğini iddia ederken, kimileri de bu videoların çiftler arasındaki yanlış anlaşılmaları önleyeceğini iddia ediyor. (Hürriyet)