Çocukluk hasreti: MS Train Simulator

Hemen her erkeğin çocukluğunda oyuncak trenlerle ilgili bir hasreti vardır.

Hemen her erkeğin çocukluğunda oyuncak trenlerle ilgili bir hasreti vardır. Bilgisayar oyunu tüketicilerinin neredeyse tamamının erkek olduğu düşünüldüğünde üreticilerin neden bu konuda hemen hiç ürün yaratmadığını düşünmek gerekiyor.
Vatman adaylarına
Eğer işin istasyon, makas, sinyalizasyon gibi detaylarından çok kullanma tarafındaysanız, Microsoft bu boşluğu delik kalmamacasına doldurmuş. Microsoft Train Simulator, sizi uzman bir vatman yapacak kadar detaylı bir ortamda geçiyor. Buharlı,
elektrikli ve dizel motorlu birçok lokomotifin tüm detayları, kullanım teknikleri, sinyalizasyon, hız ve seyir sürati gibi teknik bilgiler eşliğinde birkaç haftada yılların deneyimine sahip uzman bir vatman olmak mümkün.
Uçak kadar olmasa da...
Microsoft'un en az kendisi kadar meşhur Flight Simulator oyuncuları için bu simülasyon, motosiklet yarışı şampiyonuna Vespa kullandırmak gibi gelebilir. Zira tren kokpiti en moderninde bile günümüzün modern araçlarından daha az kontrole sahip. Yine de tren kullanmanın öyle yabana atılacak kadar basit olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Rotanız mecburi, hızınız insanı öldürmeyecek limitlerde olsa bile, sesleri, görüntüleri ve kontrolleriyle tamamen orijinalinden yaratılan modeller ve gerçek yaşamdan alınan rotalarla belki de hayatınız boyunca tadamayacağınız bir keyfi yaşamanız mümkün. Uçak bile kiralayabilirsiniz ama tren asla! Hele ki buharlı kara trenlerini sürmek apayrı bir keyif. Yağmurlu, karlı havalar, gece gündüz farkları ve detaylı grafikler... Her şey olması gerektiği gibi... Ama iyi bir ekran kartı ve 1 GB'tan fazla yer istiyor.