Destek bitince Windows XP ile çalışan ATM'ler ne olacak?

Destek bitince Windows XP ile çalışan ATM'ler ne olacak?
Destek bitince Windows XP ile çalışan ATM'ler ne olacak?

Herkes PCsini düşünüyor ama Windows XP desteği bittiğinde, asıl saatli bomba onlar olacak.

Para çekme makineleri, kısa adıyla ATMler, 90 günden daha kısa bir zamanda Windows XPnin destek süresinin tamamlanmasıyla yeni bir sorunla baş başa kalacaklar. BussinesWeekin araştırmasına göre tüm dünyadaki ATMlerin yüzde 95i (veya ABDdeki yaklaşık 420.000 ATMnin hepsi) Windows XP işletim sistemini kullanıyor.

CHIP Onlineın haberine göre ATMler çok sık kullanılan tüketici elektronikleri arasında olsalar da, çoğu eski işletim sistemlerini kullanıyor. Yaklaşan 8 Nisan tarihi ise ATMlerin önemli bir kısmının Windows 8 gibi daha yeni bir işletim sistemine geçmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak bu, o kadar da kolay bir iş değil çünkü çoğu ATMnin donanımlarının da yükseltilmesi veya sökülerek satılması (veya çöpe atılması) gerekiyor.

Windows XPde kalan ATMler, 8 Nisandan sonra keşfedilecek açıklarla giderek daha fazla güvenlik açığına sahip olacaklar. Windows XPnin zararlılara yakalanma oranı şu an bile Windows 8li sistemlerden 6 kat fazla. Umarız ATM operatörleri uyarıları dikkate alarak her gün sayısız para çekme ve yatırma işleminin yapıldığı makinelerde gerekli yükseltmeyi yaparlar.


  ETİKETLER:

  Windows

  ,

  Para

  ,

  ATM

  ,

  bomba

  ,

  ,

  güvenlik