Devlet virüsleri

Suçun takibi ve tespiti için teknoloji kullanımının son örneğini geçtiğimiz aylardaki bir haberimizde vermiştik.

Suçun takibi ve tespiti için teknoloji kullanımının son örneğini geçtiğimiz aylardaki bir haberimizde vermiştik. FBI, ülkesinde etkin rol oynayan mafya liderlerinden birisinin tüm iletişimini internetten şifreli olarak yaptığını keşfedince, internet trafiğini takibe almış ancak şifreleri çözememişti. Bunun üzerine evine baskın düzenlediği liderin bilgisayarına, yazılan her şeyi kaydedip FBI'a e-posta aracılığıyla yollayan bir yazılım yüklemişti. Bunun sayesinde yazışmalarda kullanılan şifreler ele geçirilmiş ve örgüt mahkeme önüne çıkarılmıştı. Gerçi mahkeme kullanılan yöntemin usulsüz olduğuna dair bir muhalefet sergilemişti ancak bu, gerçeği değiştirmiyordu.
Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan yeni bir iddia ve ardından yapılan açıklamalar, korkutucu bir gelişmeyi ortaya çıkardı. FBI, dolaylı yollardan yaptığı açıklamaya göre, bu tip takip amaçlı yazılımları şüphelendikleri herkese gizlice yükleyebilmek istiyor. Bunu da elbette FBI kaynaklı olarak gösterip yapmayacak. Aksine ilgisiz birinden yollanan bir mektubun ekinde ya da kullanılan internet şirketi tarafından yollanılmış gibi görünen bir yazılımın içine gömecek.
Ancak yine virüs vakalarının insanlara kazandırdığı bir alışkanlık var ve istihbarat birimlerini en çok bu düşündürüyor: antivirüs yazılımları. Hemen her internet kullanıcısının başından en az bir virüs vakası geçtiği için azımsanmayacak kadar çok orandaki kullanıcının bilgisayarında bir antivirüs yazılımı var. Ve bu tip casus yazılımlar anında fark
edilip uyarılıyor. Yeni çıkan casus virüsler için de sürekli internetten yüklenen güncellemeler var. Bu da bütün bu istihbarat çalışmalarını baştan silip atıyor.
İşte tam bu aşamada aralarında Symantec da (Norton) bulunduğu ABD'nin en büyük antivirüs yazılım üreticileri habercilerin soruları karşısında ayrı ayrı verdikleri röportajlarda herkesi şok eden açıklamayı yaptı: "FBI'ın bu çalışmasına destek vereceğiz. Antivirüs yazılımlarımız FBI'ın yazılımlarını tanımayacak!".
Bunun gerçekleşmesi durumunda ABD kökenli antivirüs firmalarının batacağı da kesin. Çünkü kimse kendisini koruması gereken şeylere karşı ayrımcılık yapan bir muhafıza güvenip para vermeyecektir. Dolayısıyla ABD dışındaki şirketlere de gün doğmuş olacak. Buna ek olarak ABD dışındaki bağımsız firmaların ya da ABD içindeki bağımsız yazılımcıların FBI'ın planlarını bozacak yazılımları üretmeleri son derece kolay. Yine de FBI, bir bildiği olsa gerek, bu planda ısrar ediyor.
Özetle, senelerdir 'Özgürlükler Diyarı' olarak anılan internet de bir dönemlerin
'Özgürlükler Ülkesi' ile aynı kaderi paylaşamaya doğru gidiyor gibi...