Dört tekerlek üstü bilgisayar

Bilgisayar kontrollü sistemler araçlara gireli çok oldu ancak günümüzde en basit el bilgisayarlarında bile gördüğümüz...

Bilgisayar kontrollü sistemler araçlara gireli çok oldu ancak günümüzde en basit el bilgisayarlarında bile gördüğümüz fonksiyonların çoğu en lüks araçların opsiyon listesinde bile yok. Bunun başlıca sebebi, otomotiv tüketicisinin ve üreticisinin muhafazakar yapısı olarak gösteriliyor. Ancak mekanik ve tasarım alanında neredeyse denenmedik şey bırakmayan sektör, gözünü şimdi internet destekli bilgisayar donanımlı cihazlara dikmiş durumda. Yapılabilecekler düşünüldüğünde herkesin gözleri parlıyor.
Java destekli araçlar
Bu konudaki ilk ciddi çalışmalar Sun Microsystems tarafından yapılmıştı. Amerikan otomotiv devi General Motors ile yapılan ortak bir çalışmanın sonucunda Java destekli yeni bir kontrol paneli geliştirilmiş ve basına tanıtılmıştı. GM için geliştirilen sistem, kablosuz olarak internet bağlantısı, konsolda aracın koordinatlarını ve yol alternafiflerini gösteren GPS sistemi, elektronik postaları, para piyasaları ve borsa bilgilerini, hava raporunu ve spor karşılaşmaları sonuçlarını güncelleyerek her an sürücüye yansıtan bir sistem bulunuyor. Aynı zamanda her an aracın yüzlerce noktasını kontrol ederek olası bir aksaklık ya da arızayı şöföre aktaran OnStar sistemi çalınma durumunda da aracın koordinatlarını merkeze bildirebiliyor. (http://www.onstar.com/)
Microsoft da elbette bu konuda çalışmaları bulunan başka bir dev. Car.Net kod adıyla yürüttüğü proje, .net vizyonunun izlerini taşıyor. Cep telefonunuz, aracınız ve cep bilgisayarınızın aynı sistemi kullanmasını öngörüyor. Böylelikle cep telefonunuzla aracınızın bütün kontrollerini yapabiliyorsunuz. IBM ve Intel'in de benzer bir çalışması var.
Elbette cep telefonunun bile araç kullanımındaki riskleri yüzünden kısıtlandığı
bir ortamda, araç içinde bunca teknolojinin ne kadar önemli tartışmaları doğuracağı da ayrı bir konu. Araç içinde bu kadar teknolojiye gerçekte ihtiyaç duyulmadığını iddia edenler de az sayıda değil. Ayrıca bu kadar elektronik bir kontrol sisteminin seyir sırasındaki herhangi bir arıza durumunda ciddi tehlikeler yaratabileceği de dikkat çekilen konular arasında. Ancak internetten çekilerek müzik sisteminin hafızasına yüklenmesi, internetten yayın yapan radyoların takip edilebilmesi, herhangi bir arızanın hatırlatılması gibi teknolojilerin önemli bir kitle tarafından kabul göreceği de kesin.
Korsanlara dikkat!
Direksiyonu iptal edip yerine bir joystick yerleştirme çalışmaları yapan Mercedes'inki kadar radikal olmasa da, bilgisayarlaşmanın otomobil kültürüne köklü etkiler yapacağı kesin. Buna bir de aracınızın sistemine internet kanalıyla girmeye çalışacak korsanları ve başınıza açabilecekleri ekleyince, bu bilim -kurgu oyuncaklarını hayal etmeden önce gözden geçirilmesi gereken ne çok ve yaşamsal detay olduğu ortaya çıkıyor.