E-korsanlar bağımsız ada peşinde

Tarihi tanımıyla korsanlar bağlı oldukları imparatorlukların karşısında yer alan devletlere ait ticaret gemilerine saldırarak hem kolay yoldan ganimete konar hem de rakiplerin ticari düzenini bozarlardı.

Tarihi tanımıyla korsanlar bağlı oldukları imparatorlukların karşısında yer alan devletlere ait ticaret gemilerine saldırarak hem kolay yoldan ganimete konar hem de rakiplerin ticari düzenini bozarlardı. Bugün kimseye bağlı olmadan kimi açık sularda aynı yöntemle özel ve ticari gemilere
saldıran meslektaşları hâlâ aynı faaliyetlere devam ediyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde korsan denildiğinde akla gelen genellikle internet ağlarında yasadışı işler çevirenler oluyor. Üstelik internetin kapsadığı alan ve nüfusu arttıkça sayıları da çoğalıyor.
Kimi çevrelerce abartıldığı iddia edilse raporlar korsan kopyalardan film, müzik ve yazılım sektörünün zararının yıllık 10 milyar dolara ulaştığını iddia ediyor. Karşı mücadeleye hukuki tedbirlerle başlayan bu üç sektör hemen her ülkede gerekli yasa ve cezaları çıkardı. Binlerce kişi yasadışı film ve şarkı çektiği için tazminat ödedi. Reklam, uyarı ve eğitim çalışmaları yapıldı. Ancak bunların hiçbiri korsan kullanımın artışını engellemedi.
Evde film izlemek de yasak
Müzik ve film sektörü kimi zaman yasadışı yöntemlere de başvurdu. Paylaşım ağlarına sahte dosyalar yüklemek, bu ağları kullananların bilgisayarlarına sızmak, hatta kimi bilgisayarlara kopyalamayı önleyecek yazılımları gizlice yüklemek gibi bütün metotlar denendi. Bunlar da bir işe yaramadı. Hatta ABD'nin film şirketlerini temsil eden MPAA, evinde 29 inçten büyük televizyonu olanların arkadaşlarını davet ederek toplu film izlemesini bile yasadışı ilan etmeye kalktı. Kapatılan her ağın yerine yenisi, her sitenin yerine daha iyisi kuruldu. İki taraf da mücadelede pes etmiş değil. Ancak içeriğin herkes tarafından özgürce paylaşılabilmesini savunanlar işi biraz daha ilerletmenin peşinde.
NPD şirketinin raporuna göre sadece ABD'de ev kullanıcılarının yüzde 8'i bu tip korsan ağlarını kullanıyor. Çekilen videoların yüzde 60'ı porno film, yüzde 20'si TV yayını, yüzde 5'iyse popüler filmlerden oluşuyor. Bu rakamlar ülkede internetten yasal olarak satın alınan videoların 5 katına denk geliyor.
Baskınlar faydasız
İsveç'ten faaliyet gösteren The Pirate Bay (Korsan Limanı) sitesi şu anda 135 milyondan fazla kullanıcısı bulunan bittorrent ağına dair en büyük kaynak durumunda. Site hiçbir korsan içerik barındırmasa da korsan içerik arayanlar için bir rehber niteliği taşıyor. Bu durum İsveç yasalarına aykırı olmadığı için ABD kökenli hiçbir uyarıya kulak asmayan site geçtiğimiz sene ABD'nin baskısıyla sürpriz bir polis baskınına sahne olmuş, bütün sistemlerine el konulmuştu. Ancak bir iki hafta içinde yeniden yayına geçtiğinde bu baskına yoğun ilgi gösteren medyanın da etkisiyle çok daha büyük bir kullanıcı kitlesine kavuşmuştu. Benzer sitelerden Mininova ise dağıttığı 1 milyarıncı dosyayı geçtiğimiz hafta 'kutladı'.
Sanal Âlem sayfalarında detaylarıyla incelediğimiz bu gelişmelerde korsanlar artık siyasi lobi arayışında. İsveç'te 1 Ocak 2006 yılında eski bir Microsoft çalışanı olan 1972 doğumlu Rickard Falkvinge tarafından kurulan Korsan Partisi bu girişimlerin zirvesini oluşturmuştu. Bu parti entelektüel sermaye, patent ve telif haklarına yönelik muhalif fikirleri savunuyor. İlginç detaylardan biri de henüz bir yaşında olmasına rağmen ülkenin meclisinde temsil edilmeyen en büyük parti konumuna gelmiş olması. Katıldığı ilk seçimde aldığı 34 bin 918 oyla 0.63'lük bir dilime ulaşmayı başardı. Oylarının düşük kalmasının sebeplerinden biri de ülkedeki solcu ve Yeşiller partisinin gördükleri ilgi yüzünden korsanlık konusuna dair politikalarını değiştirmeleri oldu.
Aynı ülkede hizmet veren The Pirate Bay sitesinin sahipleriyse işi bir adım daha öteye götürüp okyanusun açık sularında uluslararası kullanıma ait bölgede kuracakları petrol arama platformuna benzer bir yerde kendi bağımsız internet devletini kurmayı planlıyor! Sitelerinden başlattıkları yardım kampanyası hedefini şimdiden belirlemiş. Site Britanya'ya ait Kuzey Denizi'ndeki bir platformu istiyor. Üstelik bulunduğu koordinatlardan dolayı hiçbir ülkenin karasularında değil ve yasalardan muaf. Bu ütopyayla ilgili tek sıkıntı platformun 504 milyon paundluk bedeli (1.4 milyar YTL).