Elon Musk'ın rüyası gerçek oluyor: Hyperloop

Elon Musk'ın rüyası gerçek oluyor: Hyperloop
Elon Musk'ın rüyası gerçek oluyor: Hyperloop
Teknoloji milyarderi Elon Musk tarafından geliştirilen tüplü ulaşım aracının inşasına 2016 yılında başlanıyor. Hyperloop saatte 900 kilometre hıza çıkabiliyor.

SpaceX ve Tesla Motors  firmaların sahibi Elon Musk’ın fikir öncülüğünü yaptığı,  yerüstünde ilerleyen tüplü taşıma aracını hayata geçirmek için çalışan Hyperloop Transformation Technologies (HTT) firması, 2016 yılında projenin inşasına başlamayı planlıyor. HTT, tüplü ulaşım sistemini kurmak için mühendislik firmaları AECOM, İsviçre merkezli Oerlikon Leybond Vacuum ve Hodgetss+ Fung firmalarıyla işbirliği yapacağı açıklandı.

Elon Musk, projenin alfa olarak nitelendirilebilecek ilk halini 2013 Ağustos ayında hazırlamıştı. Hyperloop fikri, birbirlerinden 100 veya 200 metre mesafede bulunan sütunlar ile bağlanan neredeyse yerçekimsiz denebilecek tüplerde ilerleyecek kapsüllere dayanıyor. Musk, Amerika Birleşik Devletleri ’nde aralarındaki uzaklık düşük olan şehirlerde kurulacak sistemin, şehirlerarasındaki mesafeyi 45 dakikaya indirebileceğini savunuyor. Bu yıl Ocak ayında ise Musk, Hyperloop’un 8 kilometrelik deneme güzergâhını yapıma geçireceğini söylese de Haziran ayı içerisinde SpaceX, deneme güzergâhının 1,6 kilometreye indirilmesi yönünde değişiklik yapmıştı. 

Hyperloop projesinden bir simülasyon 

DAHA EKONOMİK HALE GELMESİ GEREKİYOR

HTT CEO'su Dirk Ahlborn, "Birkaç ay içinde yıllardır üzerinde çalıştığımız teknolojileri gün yüzüne çıkaracağız. Projeyi daha da ekonomik kılmak için halen çalışıyoruz ve şu an her şey yolunda görünüyor" ifadesini kullandı.

HTT, işbirliği yaptığı firmaların tecrübesi sayesinde başarı oranının artacağına inanıyor. 400 kadar danışmanın bulunduğu projede NASA, Boeing ve SpaceX firmalarından yetkililer bulunuyor.

Hyperloop'un inşasında firma bazında yer almayacak olan SpaceX, inşa edilecek tüplü sistemde en hızlı ilerleyecek kapsülün tasarlanması için bir müsabaka başlatmayı planlıyor.

Uzayın Henry Ford'u Elon Musk ile tanışın

Uzaydan internet çağı başlıyor