En küçük ve en portatif yaşam alanı: Ecocapsule!

En küçük ve en portatif yaşam alanı: Ecocapsule!
En küçük ve en portatif yaşam alanı: Ecocapsule!
İnsanlar bakımı daha kolay ve daha rahat satın alınabilir evlere yöneldikçe bakımı ve idaresi zor ve masraflı olan büyük evlerden uzaklaşıyor. Bu durumun en büyük göstergesi ve en başarılı ürün örneklerinden birisini ise Slovakyalı bir mühendislik firması olan Nice Architects sunuyor.

Fobito'nun haberine göre firmanın Ecocapsule adını verdiği portatif evler başlangıçta doğa araştırmacılarının her ihtiyaçlarını araştırma ortamlarında karşılayabilmek adına geliştirildi; ancak kullanım alanı sadece bilimsel amaçlı değil. Dilediğiniz yere çekebildiğiniz bir tatil evine, ihtiyaç anında afet bölgelerine nakledebileceğiniz yaşam alanlarına ya da imkanlarınız dahilinde herhangi bir kara parçasında dilediğiniz gibi yaşamanıza imkan sağlayan bu evler, her koşulda her ihtiyacı karşılamak için tasarlanmış.

4 buçuk metre uzunluğa, 2 buçuk metre genişliğe ve 2 buçuk metre yüksekliğe sahip olan ekokapsüllerin her biri, kendisine ait bir banyo ve mutfak, iki kişilik bir yatak, iki sandalya ve bir masa barındırıyor. Ayrıca pencereleri açılabilen bu odaların çeşitli ekipmanlarınızı muhafaza edebileceğiniz depolama alanı da bulunuyor.

Elektrik ihtiyacı için tepesinde bir rüzgar türbini bulunduran ekokapsüllerin kaplamasında da güneş panelleri bulunuyor. Bu sayede de sürekli kullanım için yeteri kadar enerji barındırabilen bir büyük bataryayı sürekli kullanımınıza hazır halde bulunduruyor. Su ihtiyacı için ise yağmur, kar ya da doğada bulabileceğiniz herhangi bir su aynağını arıtarak temiz su elde etmenizi sağlayan bir filtre sistemi mevcut.

Ekokapsülün geliştiricisi olan Nice Architect’in belirttiğine göre aldıkları siparişleri 2016 yılında gönderebilecekleri şekilde seri üretime hazırlar. Üstelik bu kullanışlı ve bir yük hayvanı tarafından bile çekilebilen evler herhangi bir apartman dairesinde de çok daha uygun fiyatlı.

Ulaştırma maliyetine göre fiyatlandırılan ekokapsüllerin New York şehrine nakliyesi ile birlikte maliyeti 2200 Avro iken Avustralya’nın Melbourne kentine sipariş verdiğinizde ödeyeceğiniz tutar 1500 Avro olarak belirlenmiş.