Ezeli savaşta yeni bir cephe

Microsoft, İnternet Explorer adlı yazılımını çıkarıp o dönemin mutlak lideri Netscape'in önüne koyduğunda Netscape yetkilileri muhtemelen şimdi Microsoft'unkilerle benzer bir durumda olayı karşılıyorlardı.

Microsoft, İnternet Explorer adlı yazılımını çıkarıp o dönemin mutlak lideri Netscape'in önüne koyduğunda Netscape yetkilileri muhtemelen şimdi Microsoft'unkilerle benzer bir durumda olayı karşılıyorlardı. Çünkü Netscape tahtını Microsoft'a bırakalı çok oldu. Bugün internetle yeni tanışanlar Netscape'in adını bile bilmiyor. Ancak yüzde 90'-lardan yüz-de 20'lik pazar payına düşmüş olsa da, Netscape hâlâ önemli bir standart ve hâlâ ciddi bir rakip. Ve artık arkalarında internet devlerinden AOL var.
Tavşan kaç, tazı tut
Microsoft ile Netscape'in savaşında bir süredir kovalayan taraf Netscape, çünkü Microsoft 4. sürüm tarayıcısıyla birlikte arayı epey açtı ve kendi standartları-nı yaratmaya ve dayatma-ya başladı. Elbette Windows ile birlikte bedava gelmesinin avantajlarını son damlasına kadar kullanarak bunda epey başarılı da oldu.
Netscape, mücadeleyi 4. sürümden itibaren bırakmış gibiydi. Hatta firma yetkilileri bile yarım ağız artık tarayıcı işini bırakıp içeriğe yöneleceklerine dair açıklamalar yapıyordu. Ancak 6. sürümle birlikte hem savaşı bırakmadıklarını ispatlamışlar ancak yazılımın içindeki aksaklıklar yüzünden pek o kadar da becerikli olmadıklarını ortaya koymuşlardı. 6.3 sürümüyse işleri değiştirdi.
Netscape, öncelikle sürümlerde sürekli çöken sistemini 6.2 sürümüyle son derece kararlı hale getirmiş. Artık kitlenme sorunu hemen hiç yaşanmıyor gibi. Ayrıca sayfa görüntüleme konusunda da oldukça fazla yol kat edilmiş. Yeni Netscape, sayfaları
İnternet Explorer kadar hızlı görüntülüyor.
Zamanında Microsoft'un yaptıklarını şimdi Netscape yapıyor. Yani 'esinleniyor'. En büyük esinlenme elbette, 6. kuşakla birlikte ortaya çıkan 'My Sidebar'. İnternet Explorer'da sol yandaki içerik çubuğu, aynen Netscape'de de yer alıyor.
Formların içinde sürekli doldurmak zorunda kaldığınız bilgiler için de otomatik form doldurma özelliği de yeni geliştirilmiş özellikler arasında.
Gelişmiş çerez (cookie) yönetimi de Netscape'in iddialı olduğu konulardan. Ancak bu konuda Microsoft'un IE 6.0 sürümü kadar seçenek vermediği kesin.
Beraberinde gelen güçlü ve en ince detaylara kadar özelleştirilebilen e-posta okuyucusu, hızlı mesajlaşma yazılımıyla da tam bir iletişim çözümü olarak karşınıza çıkıyor. Tema desteğiyle de yazılımın görüntüsünü tamamen değiştirmeniz mümkün.
Sabırsızlara müjde
Ancak kuşkusuz en önemli yenilik, Quick Launch adını taşıyor. Adından da anlaşıldığı gibi bu seçenek Netscape'in de İnternet Explorer gibi hızlı açılmasını sağlıyor. Fakat bu sürat için Windows'un açılışında bir miktar bellekten vazgeçmenizgerekiyor.(En azından Netscape tercih şansı veriyor, Microsoft bunu standart olarak yapıyor.) Microsoft'un Wallet uygulamasına rakip olacak 'Saved Data' ve XP uyumlu fonksiyonlar
gibi kimi gizli teknik detaylarsa ileri düzey kullanıcıların gözünden kaçmayacak detaylar arasında dikkat çekiyor.
Özetle Netscape 6.2, sadık Netscape kullanıcıları için olduğu kadar kendisiyle yeni tanışacaklar için bile cazip görünüyor. Bedava ve emrinize amade..