Facebook Messenger Siri'yi zorlayacak 'M' i uygulama içinde denemeye başladı

Facebook Messenger Siri'yi zorlayacak 'M' i uygulama içinde denemeye başladı
Facebook Messenger Siri'yi zorlayacak 'M' i uygulama içinde denemeye başladı
Facebook Messenger uygulaması için akıllı asistan özelliği görecek 'M' adlı desteği kısıtlı sayıda kullanıcıya sunarak deneme aşamasına getirdi.

Wired’ın yaptığı habere göre, Facebook , ‘M’ adını verdiği içinde hem yapay zekâ bulunduran hem de Facebook çalışanlarının destek sağlayabildiği akıllı asistanı Messenger uygulamasında denemeye başladı. ‘M’, kullanıcılara soru sorma ve verilen görevleri tamamlama (restoran rezervasyonları, çiçek gönderimi, belirli bir bölgede en sevilen mağazaları bulma) gibi işlevleriyle Apple’ın Siri uygulamasına benzer özellikler gösteriyor.

FACEBOOK ÇALIŞANLARI DESTEK VERECEK 

Facebook’un mesajlaşma ürünleri başkan yardımcısı David Marcus yaptığı açıklamada “M, çalışanlar tarafından desteklenen bir akıllı asistan olma özelliği göstermesinden dolayı normal bir dijital yardımcıya göre çok daha fazla görevi algılama ve uygulama kapasitesine sahip.” dedi.

Apple akıllı asistanı Siri, Google Now, ya da Microsoft’un geliştirdiği Cortana tamamen teknoloji tabanlı olduğundan çok sayıda insana ulaşsa da yapabilecekleri kısıtlı kalıyordu.

Facebook’un geliştirdiği M ise hibrit bir uygulama olma özelliğine sahip. Sanal asistanın erişebildiği çok sayıda bilgiyle birlikte Facebook çalışanlarının da canlı olarak destek verebildiği bir uygulama olması, talep edilen her isteğin karşılığını bulmaya odaklandığını gösteriyor.

CİNSiYETİ OLMAYACAK

Marcus yaptığı açıklamada, M’nin insan davranışlarından öğrenebildiğini söylerken,  kullanıcıların onlara yardım edenin insan mı yoksa yapay zekâ mı olduğunu anlamayacağını belirtti. Ayrıca M’nin Siri ya da Cortana’dan farklı olarak cinsiyetinin olmadığını da ifade etti.

Siri ve Now'a tanıdık rakip geliyor: Cortana