Firefox esaslı ZTE telefon eBay ortamında

Firefox esaslı ZTE telefon eBay ortamında
Firefox esaslı ZTE telefon eBay ortamında

Günümüzde akıllı telefon pazarında Apple iOS ve Google Android yüklü cihazlar söz sahibi. Ardından gelen ve pay elde etmeye çabalayan Microsoft Windows Phone 8 ile BlackBerry 10 ise çıkış arıyor. Bunlara ek olarak Firefoxun geliştirdiği mobil işletim sistemi de ayrı bir rüzgar yaratma peşinde ama şimdilik üreticilerden destek göremiyor. Çin merkezli ZTE ise farklı düşünüyor.

Mozillanın Firefox işletim sisteminin esasında HTML 5, JavaScript ve CSS var. ZTE üretimi ilk Firefox işletim sistemli telefon, Telefonica adlı GSM operatörü tarafından İspanyada ZTE Open olarak satışa sunuldu. Kolombiya ve Venezuellada da satış başladı. ZTEnin planı Firefox işletim sistemli ilk cep telefonunu bu kez ABD ve Büyük Britanyada satuşa sunmak ama telefon operatörleri pek istekli değil.

Bundan ötürü sözleşmeli satış yerine doğrudan satış denenecek ve eBay kanalı kullanılacak. Zaten uygun fiyata sahip olan ve giriş seviyesi özellikler içeren ZTE Openın fiyatı yaklaşık 80$ olacak. Turuncu renge sahip olan telefon Firefox havasını aynen taşıyor. Ödeme karşılığında 480 x 320 piksel 3.5 inç ekran, 1 GHz Cortex-A5 işlemci, 512 MB RAM, 3.15 MP kamera, 3G desteği ve 1200 mAh batarya gibi düşük özellikler geliyor.