Gelecek bize neler hazırlıyor?

Görüntülü telefonlar, uzay yolculukları, bilgisayar kontrollü cihazlar, gelişmiş savaş sistemleri, cep telefonları ve diğerleri...

Görüntülü telefonlar, uzay yolculukları, bilgisayar kontrollü cihazlar, gelişmiş savaş sistemleri, cep telefonları ve diğerleri... Hepsinin ortak özelliği, bundan 10 ya da 20 yıl öncesine kadar ancak uçuk kaçık, gelecekte geçen filmlerin aksesuvarları olmalarıydı. Bugüne geldiğimizde artık hepsi sıradan. Üstelik o filmlerdeki tasvir ve örnekleri bugünün kullanılan cihazlarına göre neredeyse komik denecek kadar ilkel ve hantal görünüyor.
Ama her şeye rağmen insanlığın hayal gücünün sınırlarına henüz ulaşılmış değil. Dünyanın dört bir yanında binlerce bilimadamı ve sektör uzmanı, geleceğimizi daha gelişmiş bir altyapıyla desteklemek için çalışmalarını
sürdürüyor. Peki bunlar gerçekten geleceği daha keyifli hale getirebilecek mi?
Mobil iletişim
Cep telefonlarının gelecekteki modellerinde
'telefon' özelliği diğerlerinin yanında ufak bir detay olarak kalacak gibi görünüyor. Özellikle yeni iletişim standartlarıyla cep telefonları ticari bir iletişim köprüsü görevi de üstlenecek. Örneğin geçtiğimiz haftalarda işlediğimiz mobil reklamcılık sayesinde sizin hakkınızda sürekli bilgi toplayan bir merkez, sokakta yürürken yanından geçtiğiniz, ya da yakınında bulunduğunuz mağazalarda ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetleri size mesajla yollayacak. Öte yandan SMS benzeri mesajlaşma hizmetleri sizi sürekli ilgi alanlarınız doğrultusunda bilgi bombardımanına tutacak.
Peki ya işin öte yanı? Cebinizde sizi rahat bırakmayan, sürekli öten, sürekli bilgi veren gürültülü bir cihaz taşımak, üstelik o cihazla sürekli takip edildiğiniz hissine kapılmak nasıl bir duygu? Birçok sektör uzmanı, bu konunun gelecekte cep telefonu sektörü üstüne yapılan bütçe ve gelir hesaplarındaki en kritik belirleyici olduğu konusunda hemfikir.
Ortaya bir karışık
Geleceğe ait tahmin ve yatırımlar, bugün bilgisayar dünyasındaki kullanıcıların önemli bir çoğunluğunun kullandığı PC tabanlı masaüstü sistemlerin çeşitli diğer yardımcı cihazlarla zenginleşeceği üstüne kuruluyor. Yani artık her işimiz için evimize ya da ofisimize gidip bilgisayarımızı
açıp çalışmamız gerekmiyor. Kimi işlerimizi gelişmiş cep telefonlarımızla, kimilerini cebimizdeki mini tablet bilgisayarlarımızla, kimileriniyse gelişmiş kol saatlerimizle yapabileceğiz.
Ancak bugünkü nispeten az çeşitli masaüstü PC dünyasında bile senelerdir oturtulamamış standartlar, birbiriyle anlaşamayan sistemler ve sürekli yenilenen sürümler peşinde koşan acemi ya da yorgun kullanıcılar
düşünüldüğü zaman bunlara bir de ek cihazlar eklendiğinde ne olacağını kimse dillendirmek istemiyor. Yeni ve mucizevi bir sistem ortaya çıksa bile bu cihazların yaygınlaşması onlarca yıl alabilir. (Bu konuda Microsoft.net, açık kaynak kullanıcı gruplarıysa benzer kod adlarla bir standart kurmak için harıl harıl çalışıyorlar)
Paralı internet
Geleceğe dair herkesin kafasında muğlak detaylar var ancak internet konusunda neredeyse herkes ağız birliği etmişçesine içeriğin ve hizmetlerin önemli bir bölümünün ücretli olacağını iddia ediyor. Artan rekabetin doğurduğu maliyet yükselmelerini giderek küçülen ve daha fazla sayıda dilimlere ayrılan online reklam gelirlerinin karşılaması mümkün değil. Böylece ya hizmetlerin önemli bir kısmı 'ceketi alıp gidecek', ya da ücret istemeye başlayacak. Bu daha şimdiden kaçınılmaz görünüyor.
Elbette şimdiye kadar internette içeriğe para vermeye alışmamış yüz milyonların buna ısınması zaman alacak ve tepkilere sebep olacak. Bu yüzden birçok kişi bu ücretlerin çok düşük olması, böylelikle sürümden kazanması ve direkt ziyaretçiden para almak yerine telefon faturalarına yansıtılması konusunda kafa yoruluyor. Ancak hemen her gelecek yorumcusunun işaret ettiği en büyük tehlikesi, birbiriyle iletişim kuramayan bu kadar cihazın yaratacağı kaos kuşkusuz.