Gizli iletişimin sırları

Güvenlik uzmanlarının iddialarına göre bugün teröristler iletişim için gelişmiş gizleme ve şifreleme yazılımları kullanıyorlar.

Güvenlik uzmanlarının iddialarına göre bugün teröristler iletişim için gelişmiş gizleme ve şifreleme yazılımları kullanıyorlar. Sanal Âlem okuyucularına yıllar önce bu yazılımlarla ilgili dosyamızda bu yazılımların hepsini tanıtmıştık. Ve bir kere daha hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz. O zamandan bu zamana epey geliştiklerini de eklememiz gerekiyor. (Bu yazılımların asıl üretilme amacı teröristler için iletişim altyapısı sağlamak değil, kişisel bilgilerinin güvenli-ğini sağlamak isteyen kişi ya da kurumlara hizmet verebilmek. Bu yüzden bu yazılımların tanıtılmasının herhangi bir 'yol gösterme' olarak yorumlanmamasını isteriz.)
Invisible Secrets
Yazılımın adı aslında yaptığı işi iyi özetliyor. 'Görünmez sırlar' ismini taşıyan bu yazılım gizlemek istediğiniz dosyalar için şeytanın bile aklına gelmeyecek bir yöntem kullanıyor. Gizlemek istediğiniz dosyayı hem şifreliyor, hem de başka bir dosyanın içine gömüyor. Örneğin bir arkadaşınıza özel bir yazı yollayacaksınız ancak bunun kem gözlerden uzak kalmasını istiyorsunuz. Invisible Secrets öncelikle yazı dosyasını şifreliyor ve bir şekilde açılsa da kimsenin bir şey anlamayacağı duruma getiriyor. Ardından bir resim ya da müzik dosyasının içine gizliyor. Böylece başkaları için sadece bir resim dosyası olarak görünen bir dosya aslında içinde gömülü olarak sizin şifrelenmiş yazı dosyasını saklıyor.
Pretty Good Privacy
Bilgisayar dünyasının en popüler şifreleme yazılımlarından birisi olan Pretty Good Privacy (PGP) aynı zamanda hakkında en çok komplo teorisi üretilen yazılımların da başında yer alıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş en üst düzey şifreleme tekniklerinden birisi olan PGP, kişisel kullanıcılar için üstelik artık ABD dışında da ücretsiz olarak kullanılabilen bir standart durumunda. Outlook Express için de özel bir sürümü olan yazılımda tek bir tuşa basarak e-postalarınızı otomatik olarak şifreleyebilirsiniz. Seçtiğiniz güvenlik seviyesine göre aradaki 'meraklıların' işini ne kadar isterseniz o kadar zorlaştırabilirsiniz.