Google'dan Alessandro Volta 'doodle'ı: Alessandro Volta kimdir?

Google'dan Alessandro Volta 'doodle'ı: Alessandro Volta kimdir?
Google'dan Alessandro Volta 'doodle'ı: Alessandro Volta kimdir?
Google İtalyan fizikçi Alessandro Volta'nın doğum günü şerefine bir 'doodle' yaptı. 18 Şubat 1745 tarihinde doğan Alessandro Volta kimdi, Alessandro Volta neyi icat etmişti?

Bugün Google’ı açanlar Alessandro Volta’nın ‘doodle’ıyla karşılaştılar. İtalyan fizikçi Alessandro Volta, pili keşfetmesiyle tanınıyor. Vikipedi’de yer alan bilgilere göre Alessandro Volta kimdir?

Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta 18 Şubat 1745'te Como'da doğdu. 5 Mart 1827'de ise hayatını kaybetti. Alessandro Volta, pilin icadıyla tanınan İtalyan fizikçidir.

Alessandro Volta, İtalya’nın bir ili olan Como’da doğdu. 1774'te, Royal Okulunda fizik profesörü oldu. Bir yıl sonra, statik elektrik üretebilen elektroforu icat etti ve tanıttı. Bu icadı ile sık sık fon alacağına inanmıştı.

Volta, 1776 ve 1778 yılları arasında gazların kimyasını çalıştı. Amerikalı Benjamin Franklin’in “yanabilen hava ” kâğıdını okuduktan sonra metanı keşfetti ve İtalya’da dikkatli bir şekilde metan aradı. Kasım 1776'da, Moggiore Gölünde metan buldu ve 1778'de metan tecrit etmeye başladı. Kapalı bir kutu içinde kıvılcım yardımıyla metan ateşleyerek deneyler yaptı. Volta ayrıca kapasitans konusuna çalıştı. Elektrik potansiyelini ve yükü ayrı ayrı inceledi ve birbirleriyle bağlantılı olduklarını keşfetti. Bu Volta’nın kapasitans yasası olarak adlandırabilirdi. Bunun için elektrik potansiyelinin birimi volt olarak isimlendirildi.

1779'da, Pavia Üniversitesi'nde deneysel fizik profesörü oldu. Neredeyse kırk yıl bu mevkiisini korudu. 1794'de Volta, Comolı aristokratik bir kadın olan Teresa Peregrini ile evlendi ve Giovanni, Flaminio ve Zanino isimlerine sahip 3 çocukları oldu.Volta Napoleon’a buluşunu açıklıyor

Çalışmalarının onuruna, Napoleon Bonaparte Volta’nın sayılmasını sağladı. Volta 1819'da yılında emekli oldu ve onun onuruna Como’da bulunan Camnago arazisine “Camnago Volta” ismi verildi. Volta 5 Mart 1827'de öldü. Volta’nın bedeni Camnago Volta’ya gömüldü. Volta’nın mirası olan Tempio Voltiano’nun anıtı göl kenarındaki kamu bahçelerinde bulunmaktadır. Volta’nın deneylerinde kullandığı orijinal mirası bir müzede onu onurlandırmak için sergilenmektedir. Yine Como’da bulunan Villa Olma evinde, Volta’nın deneyleri icatları ve ürettikleri inceleniyor sergiletiliyor ve öğretiliyor.

Euro’ya geçilmesinin ardından tedavülden kalkan İtalyan parası Lire’lerin üzerinde de Alessandro Volta’nın resmi bulunuyordu.