Google'dan şimdi de kontakt lens!

Google'dan şimdi de kontakt lens!
Google'dan şimdi de kontakt lens!

Kendini geliştirmede sınır tanımayan teknoloji devi Google bu kez sağlık sektörüne el attı. Efsanevi Glassın ardından şirket şimdilerde diyabet hastalarına yönelik bir akıllı kontakt lens projesi üzerinde çalışıyor.

Şüphesiz ki Google tam donanımlı bir şirket haline gelmekte ancak son Google X projesi tablet ve akıllı telefonlardan çok daha farklı. Şirket son olarak akıllı bir kontakt lens üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu, düşündüğünüz gibi Glassın minyatürize edilmiş bir versiyonu değil. Lens, şeker hastalarının glikoz düzeylerini takip etmelerine yardımcı olmak amacıyla tasarlandı. Lensin içinde küçültülmüş kablosuz bir çip ve takan kişinin gözyaşındaki glikoz seviyesini ölçen bir glikoz monitörü bulunuyor. 

Googleın umudu, günde birkaç kez yapılan parmağa iğne batırma ve kan damlacıklarını test etme şeklindeki tipik yönteme nazaran, bunun glikoz düzeylerini gözlemlemek için daha az acılı ve zahmetsiz olması yönünde. İdeal olarak, sensör saniyede bir okuma gerçekleştirebilecek. Google, lensin glikoz düzeyinin düşmeye başladığı durumlarda erken uyarı cihazı olarak çalışmasını istiyor. Şirket, lensin içine belirli bir eşiğin altına düşen veya üstüne çıkan düzeyleri gösterebilen minik bir LED koymayı da düşünüyor.

Tabi ki proje henüz gerçeklikten bir hayli uzak. Google, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ile çalıştığını ve  bunun gibi ürünleri piyasaya kazandırmada uzman olan başka partnerler aradığını söylüyor. Şirket, partnerlerinden teknolojisini bu lensleri geliştirmek için kullanmasını ve kullanıcılara uygun ölçümler yapan uygulamalar oluşturmasını istiyor. Bu lens projesinin gerçekleşeceğine ya da planlandığı gibi çalışacağına dair henüz bir bilgi yok ancak Googleın mühendislik maharetlerini uzun zamandır var olan tıbbi bir sorunu çözmek için kullandığını görmek güzel.