Google'ın robotları ile tanışın

Google'ın robotları ile tanışın
Google'ın robotları ile tanışın
Google'ın herkes tarafından merak edilen hatta kullanıcıları biraz da korkutan robotları hangileri?

Dünya ’nın belki de en büyük teknoloji firması olan Google, bünyesine dahil ettiği robot ya da robot parçası üretimi yapan firmalarla bir yandan merak uyandırırken, bir yandan da takipçilerini biraz korkutuyor.

Arama devi Google’ın 2013 ve 2014 yıllarında bünyesine kattığı toplam 12 firmanın 8’inin isminde Robotics ibaresi yer alıyor ve üstelik bu firmalar arasında Amerika Silahlı Kuvvetleri’ne üretim yapan ve şimdiye kadarki en başarılı robotik gövdelerin üretimini yapmış olan Boston Dynamics de yer alıyor.

İşte Google’ın bilimkurgu filmlerini gerçeğe çevirebilecek robot ordusunun üretimi için bünyesine kattığı firmalar ve işlevleri.

1.    Schaft Inc.

Japonya’da bir araya gelmiş olan ekip, Google’a dahil olmadan önce Tokyo Üniversitesi adı altında DARPA Robot Yarışması’na katılarak birincilik elde ettiler. Bu başarılarının ardından Google’ın dikkatini çekmiş olmalılar ki Aralık 2013’te bir kez daha sahneye çıktıklarında Google üretimi olan ve merdiven çıkıp harabe alanlarından ve düz olmayan zeminlerden zorluk çekmeden geçebilen ve insan gibi iki ayağı üstünde yürüyen bir robotla karşımızdalardı. Eğer Google bir Voltron yapacaksa ayaklarını ve bacaklarını Schaft Inc oluşturacak gibi duruyor.

2.    Industrial Perception Inc.

Kendisi robot üretmese de 3 boyutlu algılama sistemleri üzerinde çalışan firma, Google’ın saflarına katılmadan önce Menlo Park Robotics ve Willow Garage için 3 boyutlu görsel algılama kapasitesine sahip robotlar için teknolojiler geliştiriyordu.

3.    Redwood Robotics

İşte Google’ın Voltron’ının kollarını oluşturan güç… Hayata Meka Robotics, SRI International ve Willow Garage firmalarının partneri olarak başlayan Redwood Robotics, robot kolları üretiyor ve kurucularından Aaron Edsinger’ın bir keresinde söylediği üzre Apple II’nin bilgisayar dünyasında yaptığı devrimi robotik kollarda yaratmak istiyorlar. Firma amaçlarının ise bir gün herkesin bir robota sahip olmasını sağlamak olarak açıklıyor ve evinizin konforunda sizin yanınızda yardımcı bir robot çalışabileceği geleceği çok uzak olmadığını söylüyor.

4.    Meka Robotics

Kuzeni Redwood Robotics gibi insanlarla birlikte çalışabilecek robotlar üzerinde çalışan firma, sadece iş gücü olarak değil, aynı zamanda insanlarla birlikte yaşayabilecek robotlar üretmeyi de amaçlamış durumda. Firmanın en gelişmiş modeli olan M1 Mobile Manipulator için kullanılan cümle ise geleceği anlatıyor adeta; “insan boyutlarında, insana yakın ve insanlar için güvenli robot teknolojileri ile yarının robotları evde ve iş yerlerimizde bizlerle birlikte olacak”

5.    Holomni

Hakkında Google’ın bünyesine dahil olmadan önce de çok bilgi sahibi olunamayan kapalı kutu firmalardan biri olan Holomni’ye dair en büyük bilgi kaynağı, şu an kapalı olan websiteleri idi.

6.    Bot & Dolly

Eğer Redwood Robotics ailenin mühendisi ise Bot & Dolly de sanatçısı konumunda. Firma kendisini otomasyon, robot ve film yapımı konusunda uzmanlaşmış bir tasarım ve mühendislik firması olarak tanımlıyor. En geniş çalışmaları arasında ise Gravity filminde olduğu gibi otomasyon sistemleri ve film setlerinde kullanılabilecek robotlar üretmek. Elbette Google film endüstrisine girmeyi düşünmüyor bu firma ile; ama robotlar film çekimlerinde kullanılabiliyorsa nerede kullanılamaz ki?

7.    Deepmind Technologies

Google’ın en son satın aldığı firma olan Deepmind, yapay zeka ve sinirbilim konusunda uzman bir firma. Üzerinde çalıştıkları son ürün ise genel amaçlı bilgileri öğrenebilen algoritmalar ve öğrenip kendini geliştirebilen robotlar.

8.    Boston Dynamics

Google’ın robot ordusunun saflarına katılan en deneyimli ve belki de en korkutucu firma olan Boston Dynamics, adeta robot endüstrisinin geleceği konumunda. İnsansı robotları Atlas ve fenomen haline gelen dört ayaklı Cheetah modeli de dahil olmak üzere tüm robot taburunu Google’a taşıyan firma daha önceleri Amerikan Silahlı Kuvvetleri için üretim yapıyordu. Bakalım Google için neler sunacak.