Gücünüzün farkına varın

Masanızın ya da diziniz üstünde kullanmış olduğunuz bilgisayarın kapasitesi, muhtemelen on yıl önce ancak bir süperbilgisayarın sahip olduğu güç kadar.

Masanızın ya da diziniz üstünde kullanmış olduğunuz bilgisayarın kapasitesi, muhtemelen on yıl önce ancak bir süperbilgisayarın sahip olduğu güç kadar. Geçmişte kullanılan sistemler bugünle karşılaştırıldığında inanılmaz derecede düşük kapasiteliydi. Ama ilginçtir, bugün yapabildiğimiz birçok şeyi o günlerde, o ilkel cihazlarla da yapıyorduk. Yani 4 MB RAM, Pentium I 486 ile de Word, Excel çalışıyor ve internet geziliyordu. Peki ya ne oldu?
İşin doğrusu yazılım alanında ipin ucu biraz kaçtı. Artık işletim sistemleri bile ilk yüklemede 800 MB tutuyor. Ancak bu kadar gelişmeye rağmen bilgisayarımızdan tam olarak verim alabildiklerini söylemek de yersiz olur. Zira birçoğu kaynaklarımızı sömürüyor ve işi bitse bile geri bırakmıyor.
Bu hafta tanıttığımız Cacheman adlı yazılım her türlü Windows kullanıcılarına bir cankurtaran simidi gibi yetişiyor. 1 MB bile tutmayan boyutuyla bilgisayarınızın (cache) belleğini ve sabit diskinizi daha verimli ve akıllıca kullanmasını sağlıyor. Bu işi o kadar başarıyla yapıyor ki, daha ilk yüklemede bu farkı hissetmeniz mümkün hale geliyor.
Deneme süresince kullanımı ücretsiz. Beğenirseniz bu konforun bedeli sadece 10 dolar.