'İlle de sohbet' diyenlere

Yıllar önceki ilkel dönemlerinde de, bugünkü gelişmiş dönemlerinde de internetin en ilgi çeken yanlarından birisi de sohbet.

Yıllar önceki ilkel dönemlerinde de, bugünkü gelişmiş dönemlerinde de internetin en ilgi çeken yanlarından birisi de sohbet. Ancak bu açlığı doyurmak için o kadar çok aşçı işin içine girdi ki, sohbet edebilmek için kimi zaman birçok yazılımı yükleyip hepsine ayrı ayrı kaydolmanız gerekebiliyor. Microsoft'un yeni mesajlaşma yazılımı Windows Messenger 19 milyona yakın abonesiyle bir yandan, Yahoo Messenger 12 milyon abonesiyle diğer bir yandan, bu sektörün ilk nüvesi olan ICQ ise 42 milyon abonesiyle üç ayrı güneş sistemi halinde duruyor. Buna bir de yüz milyonlarca kullanıcılı IRC ağlarını da katarsak kullanıcıların kaç parça olduğunu tahmin etmek zor olmaz.
Birçok uzman 'sohbet erbabı' sistemine tüm bu yazılımları ayrı ayrı kurup sürekli açık tutuyor ve hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmek zorunda kalıyor. İstatistikler tümünü birden kullananların da az sayıda olmadığı gösteriyor. Trillian adlı küçücük ve bedava bir yazılım, bu dertlerin sonunu getiriyor. Yaptığı işlem tanım olarak son derece basit: Bütün bu sistemlere kendisi üstünden bağlanabilmenizi sağlamak. Ancak bunu yaparak
sağladığı rahatlık gerçekten vazgeçilmez. Sohbetçilere duyurulur.