"internet hilesi" haberine comScore'dan yalanlama

"internet hilesi" haberine comScore'dan yalanlama
"internet hilesi" haberine comScore'dan yalanlama
Önceki gün Sabah'ın yaptığı "Hürriyet'in İnternet Hilesi" haberine, dünyanın saygın internet reyting şirketi comScore'dan açıklama geldi.  comScore'un yaptığı açıklamada 'Hürriyet comScore internet trafik rakamlarına dair herhangi bir hile, dolandırıcılık kesinlikle bulunmamıştır. Hürriyet, herhangi bir hile ya da yanıltıcı faaliyet yürütmedi' ifadesi yer aldı.

Sabah Gazetesi‘nin Pazar günü yayımlanan haberinde Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesi istatistiklerinde hile yaptığı iddia edildi. Haberini comScore’un açıklamalarına dayandıran Sabah Gazetesi, manşetini ‘Hürriyet’e şok, hile ABD ’den döndü!’ şeklinde verdi.

4 milyonu bulan ziyaretçi sayısına sahip olan Hurriyet.com.tr’nin bu haberini Sabah yayınladıktan bir sonra milliyet.com.tr de yayınladı. İddiaların yayılması üzerine harekete geçen Hürriyet yetkilileri comScore’dan açıklama istedi. comScore Başkan Yardımcısı Jamie Agullo, bu iddialarla alakalı şu açıklamayı yaptı:

“comScore tarafından yapılan inceleme sonucuna göre, Hürriyet comScore internet trafik rakamlarına dair herhangi bir hile, dolandırıcılık kesinlikle bulunmamıştır. comScore internet trafik rakamlarındaki düzeltme ihtiyacı, Hürriyet' ait olmayan bazı internet sayfalarının, comScore sayım hatası sonucu Hürriyet trafiğine eklenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sayfaların hatalı sayılmasının sebebi Hürriyet'in herhangi bir hile ya da yanıltıcı faaliyet yürütmesinden kaynaklı değildir. comScore düzenli olarak trafik sayım verisini gözden geçirerek, çok büyük boyuttaki veriyi doğru sınıflandırıp sınıflandırmadığını sürekli gözden geçirmektedir. Bazı durumlarda yanlış sınıflandırılan internet trafiğini geriye doğru olarak düzeltmek bizim için olağan bir prosedürdür. Bu düzeltmeyi yapıyor olmamız çoğu durumda herhangi bir hile, dolandırıcılık faaliyetinden kaynaklanmamaktadır. Konuyla ilgili her türlü sorununuza her zaman açığız…”