İran'dan bir 'tweet': Sizi hackledik

İran'dan bir 'tweet': Sizi hackledik
İran'dan bir 'tweet': Sizi hackledik
İngiliz Guardian gazetesi, 'Twitter'ın İranlılar tarafından 'hacklendiğini' yazdı.

Gazete, yaklaşık 30 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilen Twitter’ın "hacklenmesinin" ardından, sayfanın birkaç saat kullanılamadığını, sayfaya giriş yapılamadığını ya da mesaj gönderilemediğini bildirdi.

Ayrıca gazete, Twitter’ın ana sayfasında kırmızı ve siyah bir ekran üzerinde yeşil renkli bir bayrağın ortaya çıktığını, ayrıca İngilizce ve Farsça sloganlar belirdiğini ve ekranda şu yazının yer aldığını kaydetti:

"Bu site, İran siber ordusu tarafından hacklenmiştir. ABD, internet erişimini kontrol ettiğini ve yönettiğini düşünüyor ama yönetmiyor. Biz, gücümüzle interneti kontrol ediyoruz ve yönetiyoruz, dolayısıyla İranlıları kışkırtmaya çalışmayın."

Gazete, iki saat sonra sitenin normale döndüğünü belirterek, siteyetkililerinin "planlanmamış bir arıza süresinin yaşandığını" bildirdiğini yazdı.

İran’da geçen haziran ayında yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından da Twitter’ın ilgi odağı olduğunu hatırlatan Guardian, ABD yönetiminin Twitter’ı İran’daki cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında yapılan protestoları duyurmaya ve yaymaya çağırdığını kaydetti.

Twitter’ı "hackleyen" grup hakkında çok az bilgiye sahip olunduğuna, ancak sayfaya bırakılan mesajların kafa karıştırdığına dikkati çeken gazete, şu yorumu yaptı:

"Her ne kadar hackerların bıraktığı mesaj Amerikan karşıtı olsa da sayfaya yerleştirilen yeşil renkli bayrak, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın muhalifi Hüseyin Musavi’nin ’yeşil hareketini’ akla getiriyor." (aa)