İşlemcilerle gelen 20 yıllık tehlike

İşlemcilerle gelen 20 yıllık tehlike
İşlemcilerle gelen 20 yıllık tehlike
Intel'in x86 mimarisindeki 20 yıllık açık, PC'nizin bir anda elinizden kayıp gitmesine yol açabilir.

Bu perşembe Black Hat güvenlik konferansında Battelle Memorial Institute güvenlik araştırma firmasında görevli Christoper Domas tarafından açıklanan zaafiyet, saldırganın x86 işlemci mimarisindeki bir tasarım hatasından faydalanarak üretici yazılımının (firmware) alt seviyelerine bir rootkit zararlısını yerleştirebilmesine olanak sağlıyor ve güvenlik yazılımlarının böyle bir zararlıyı tespit etmesi çok zor.

Hatayı kullanan saldırgan işlemcinin Sistem Yönetim Modu (SMM) bölgesine rootkit yerleştirebiliyor. Bu bölge modern bilgisayarlarda işlemcinin tüm güvenlik özelliklerini yöneten korumalı bir bölge.

Bir kere kurulduğunda rootkit UEFI ve BIOS'u silebilir veya işletim sistemi kurulduktan sonra bile kendini tekrar bulaştırarak zararlıları yayabilir. Secure Boot gibi güvenlik önlemlerinin de o noktada faydası olmuyor çünkü Secure Boot da SMM bölgesi tarafından yönetiliyor.

Intel de hatanın varlığını bildiklerini ve son işlemcilerinde bu hatanın giderildiğini, ellerinden geldiğince bir çok eski işlemci için yamalar çıkarıldığını belirtirken, tüm eski işlemcilerin güncellenmesinin imkansızlığını da vurguluyor.

Bu hatayı kullanabilmek ve rootkit'i kurabilmek için saldırganın zaten bilgisayarın kernel ve sistem yöneticisi olması gerekiyor. Yani bu saldırı bilgisayarı ele geçirmekten çok daha korkutucu olan varolan zararlıların bazılarının bu açığı kullanarak çok daha kalıcı şekilde sistemlerde kalmalarına izin vermesi.

BIOS ve UEFI güncellemeleri yapılsa da bu güncellemelerin son kullanıcı tabanında çok kullanılmayacağını veya güncelleştirilmeyeceğini söylemek güç değil.