İstanbul'da yaşayanların hayatını kolaylaştıran 11 trafik uygulaması

İstanbul'da yaşayanların hayatını kolaylaştıran 11 trafik uygulaması
İstanbul'da yaşayanların hayatını kolaylaştıran 11 trafik uygulaması
İstanbul'daki trafik belasıyla baş etmenizi kolaylaştıracak 11 uygulamayı bir araya getirdik.

İstanbul ’un karmaşası, trafiği, sürekli değişen trafik ve yol durumları, köprülerin durumu ve sorun yaratıp sizin geç kalmanıza sebep olabilecek bir sürü etken...

Sizleri bu koşulların olumsuz etkilerinden kurtarmak için fobito.com, İstanbul’da günlük hayatınızı planlamanıza ve düzenlemenize yardımcı olabilecek uygulamaları derledi.

1.    İBB CepTrafik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi uygulaması olan İBB CepTrafik adlı bu uygulama ile trafik durumunu anlık olarak takip edebiliyor, harita ve kameralarla yol durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede gideceğiniz istikamette en doğru rotayı çizerek yolda harcadığınız zamanı minimuma indirebilirsiniz.

2.    Yandex.Navigasyon

Türkiye ’deki versiyonunu geliştirmek için sürekli çalışan ve ciddi yatırımlarda bulunan Rus arama motoru Yandex’in navigasyon ve yol durumu uygulaması olan bu uygulama da seyahatlerinizde kullanabileceğiniz en iyi ko-pilotlardan biri olarak çıkıyor karşımıza.

Sesli navigasyon özelliği ve trafik yoğunluğu göstergesi ile gerek şehir içi, gerekse şehir dışı yolculuklarınızın vazgeçilmezi olabilecek bu uygulama da listemizdeki önemli uygulamalar arasında.

3.    Nasıl Giderim

Toplu taşıma kullananlar için biçilmiş kaftan olan bu uygulama, hangi araçları kullanabileceğinizi, yolculuğunuzun ne kadar süreceğini ve alternatif rotaları gösteriyor, size de yolu düşünmek yerine sadece İstanbulkart basmak kalıyor.

4.    Metro İstanbul

İstanbul Metrosu ile ilgili bilgilere erişebileceğiniz bu uygulama sayesinde size en yakın metro istasyonunu öğrenebilir, güncel sefer saatlerine erişebilir ve ayrıca istasyonlar hakkında otopark, WC, engelli erişimi ve asansör gibi bilgileri de edinebilirsiniz.

5.    Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen havaalanının uçuş seferlerini görüntüleyebileceğiniz uygulama sayesinde uçakların haritadaki konumunu da görüntüleyebilirsiniz.

6.    Mobiett

Yine toplu ulaşım kullanıcıları tarafından tercih edilen uygulamalardan biri olan Mobiett, size en yakın otobüs durağını, otobüs seferlerinin saatlerini ve güzergahlarını gösteren bir uygulama.

7.    İSPARK

Bu uygulama ise İstanbul’da yaşayan araç sahipleri için geliştirilmiş. İstanbul’da kendi aracını kullananların en büyük sıkıntılarından biri olan otopark sorununa bir çözüm getirmeyi hedefleyen bu uygulama size en yakın otoparkı gösteriyor; üstelik isterseniz açık, kapalı ya da yol üstü gibi filtrelerle aradığınız otoparka ilişkin filtreler de oluşturabiliyorsunuz.

8.    Havaalanı

Havaalanı uygulaması sayesinde Türkiye genelindeki havaalanlarındaki uçuş seferlerini görüntüleyebilirsiniz.

9.    Deniz Otobüsü

Hem toplu ulaşım, hem de özel araç sahiplerinin kullanabileceği özellikleri olan bu uygulama İstanbul’daki deniz otobüslerinin ve feribotların sefer saatlerini görüntülemenizi sağlıyor.

10.  HGS

Yine özel araç sahiplerinin yolculuklarını kolaylaştırabilecek olan bu uygulama ile HGS bakiyenizi yükleyebilir, ne kadar bakiyeniz kaldığını görebilir ve geçmiş yüklemelerinizin dökümüne ulaşabilirsiniz.

11.  TRAFI

Toplu taşıma yollarını gösteren bu uygulama İstanbul dışında İzmir, Ankara ve daha bir çok şehir için hizmet veriyor. Yapmanız gereken tek şey bulunduğunuz şehirde nereden nereye gitmeye çalıştığınızı söylemek.