İşte yeni iPhone: iPhone 6S ve iPhone 6S Plus

İşte yeni iPhone: iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
İşte yeni iPhone: iPhone 6S ve iPhone 6S Plus
ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın San Francisco'daki Bill Graham Civic Auditorium'da düzenlediği lansman dün gerçekleşti. Lansmanda Apple'ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek performanslı akıllı telefonlar olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın yanı sıra, iPad Pro ve Apple Pencil da tanıtıldı.

RADİKAL - Dün akşam gerçekleşen lansmanda konuşan Apple CEO'su Tim Cook, yeni iPhone modellerini ve Apple'ın yeni ürünlerini tanıttı. Yeni iPhone modelleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus tasarımsal olarak iPhone 6 ile aynı. Bu yeni modeller, bir de yeni bir renk seçeneği ile geliyor. iPhone 6S Rose Gold seçeneği ile piyasaya çıkıyor.

YENİ iPHONE 3D TOUCH İLE BASKI GÜCÜ ARTIYOR

Yeni iPhone modellerinde '3D Touch' (3 boyutlu dokunuş)  adı verilen bir özellik yer alıyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların ekrana yaptıkları dokunuşların baskı gücünü algılayabilen cihaz, kullanıcıların bu yolla kısa yol oluşturmalarına imkan sağlayacak.  Force Touch olarak da adlandırılan bu teknoloji ile ekrana uyguladığınız baskı düzeyinde ekranı kontrol etmenize olanak sağlıyor.

Örneğin arkadaşınız size mesaj içerisinde bir link gönderdi. Bu linki açmak yerine ön izlemesini görmek istiyorsanız ekrana daha fazla baskı uyguluyor, yani sert dokunuyorsunuz. Apple bu teknolojiye 'Peek' adını vermiş.

iPHONE 6S'İN KAMERASI 4K VİDEO ÇEKEBİLİYOR

iPhone 6'da 8 megapiksellik bir kameraya yer veren Apple, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta 12 MP iSight kamera bulunduğunu duyurdu.

Bu kamera 4K video çekilmesine imkan sağlıyor. Yeni modellerin ön kamerası ise 5 MP çözünürlüğünde. 'Live Photos' (Canlı Fotoğraflar) ismi verilen yeni özellik ile de 3D Touch kullanarak fotoğrafı hareket ettirebiliyorsunuz.  Buna ilaveten yeni iPhone'lar 2'nci nesil Touch ID ile geliyor.

iPHONE 6S VE 6S PLUS’UN FİYATLARI BELLİ OLDU

Amerika için kontratlı iPhone 6S ve iPhone 6S Plus fiyatları

Yeni iPhone modelleri16, 64, 128 GB depolama seçenekleri ile raflardaki yerini alacak. iPhone 6S'in ABD'deki 2 yıllık kontratlı fiyatı 199 dolar, iPhone 6S Plus'unki ise 299 dolar olarak açıklandı. Akıllı cihazlar 25 Eylül'de satışa sunulacak. 

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus kontratsız fiyatları

Apple'ın resmi websitesinde yer alan bilgiye göre, 25 Eylül'de satışa çıkacak olan iki yeni telefonun kontratsız satış fiyatları ise şöyle:

iPhone 6S 16 GB: 649 Dolar

iPhone 6S 32 GB: 749 Dolar

iPhone 6S 128 GB: 849 Dolar

iPhone 6S Plus 16 GB: 749 Dolar

iPhone 6S Plus 64 GB: 849 Dolar

iPhone 6S Plus 128 GB: 949 Dolar

APPLE’DAN BİR YENİLİK DAHA: “CANLI FOTOĞRAFLAR”

iPhone 6S ve 6S Plus ile gelen bir yeni fotoğraf özelliği ise, Live Photos, yani canlı fotoğraflar. Bu canlı fotoğraflar sayesinde kullanıcılar fotoğrafların üstüne basılı tuttuklarında canlı fotoğraflar devreye girecek ve fotoğraf hareket etmeye başlayacak. Live Photos bir video değil, fotoğraf temelli olacak. iOS 9 ile birlikte Live Photos daha da önemli bir hale gelecek, bununla birlikte yeni gelecek işletim sistemi El Capitan da bu canlı fotoğrafları oynatabilecek.

iPAD PRO 2 KAT DAHA FAZLA GRAFİK GÜCÜNE SAHİP

Tim Cook, piyasadaki modellere oranla daha büyük bir ekrana sahip olan 'iPad Pro' isimli yeni iPad modelini duyurdu. A9X işlemciye sahip olacak iPad Pro'nun 12.9 inçlik ekrana sahip olduğu açıklandı.

Bir önceki modellere oranla 2 kat daha hızlı grafik performansına sahip olacağı belirtilen iPad Pro'nun maksimum 10 saat kullanıma izin verecek bir pil ile 4 adet hoparlöre sahip olacak. Apple'ın bugüne kadar tanıttığı en büyük iPad modeli olan ürünün kalınlığı ise 6.9 mm.

TABLETLERE APPLE PENCİL SÜPRİZİ

iPad Pro'da fiziksel klavye bulunacak. Bir sürprize imza atan Apple, stylus kalemini tanıttı. Kalemin adı Apple Pencil olarak duyuruldu. Apple Pencil doğrudan iPad Pro’nun Lightning çıkışına bağlanarak şarj oluyor.

YENİ APPLE TV İLE OYUN OYNAMAK MÜMKÜN

Lansmanda tanıtılan diğer bir ürün ise yeni Apple TV oldu. Siri entegrasyonuna sahip olan üründe oyunlar ön planda. Apple TV'nin kumandasında touchpad bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre, 'Crossy Road' isimli oyun sadece Apple TV'ye özel multiplayer desteği kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Buna ilaveten Apple TV kumandası üzerindeki hareketi algılayan sensörler sayesinde oynanan 'Beat Sports' isimli oyun Apple TV kullanıcılarına özel olarak gelecek.

APPLE WATCH İLE ANINDA TANSİYON ÖLÇÜMÜ

AirStrip yetkilisi Dr. Cameron Powell, Apple Watch'un yenilenen sağlık uygulamalarının altını çizdi. Powell'ın açıklamalarına göre, Apple Watch'ta bulunan AirStrip ONE uygulaması ile kullanıcılar kalp atışı ve tansiyon gibi sağlık bilgilerini anı anına inceleyebilecek.