Jüpiter'in uydusu Ganymede'de okyanus olabilir

Jüpiter'in uydusu Ganymede'de okyanus olabilir
Jüpiter'in uydusu Ganymede'de okyanus olabilir
NASA, Jüpiter'in uydusu Ganymede'de büyük bir okyanus olduğuna dair yeni bulgular elde etti. Bu durum, uyduda canlı varlıklar olabileceği kanısını da güçlendiriyor.

Güneş sisteminin en büyük uydusu olan Ganymede'in buzla kaplı yüzeyinin altında büyük bir okyanus olabileceğine dair yeni bulgular ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre yeni veriler, Jüpiter'in uydusunun üzerindeki ışıkların "dansını" inceleyen Hubble Uzay Teleskopu'ndan geldi.

2030 YILINDA KESİNLEŞECEK

Okyanusun varlığının, canlı türlerinin de varlığı olasılığı nedeniyle Ganymede'ye ilgiyi artırabileceği belirtiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı, 2030'lı yıllarda Juice adlı keşif aracını Merkür gezegeninden bile büyük olan Ganymede'nin yörüngesine oturtacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın Galileo uzay aracı 2000'li yıllarda, 5 bin 300 kilometre genişliğindeki bu uyduda gizli bir deniz olabileceğine işaret eden veriler göndermişti.

Hubble'dan gelen yeni veriler, bu kanıyı güçlendiriyor.

KIZILÖTESİ DALGALARLA ANLAŞILDI

Ganymede'yi büyüklüğü dışında diğer uydulardan ayıran en önemli özelliği kendi manyetik alanı olması.

Hubble bu manyetik alanın uzay parçacıklarını kendisine çekerek ve harekete geçirerek, uydunun kuzey ve güney kutuplarında nasıl kızılötesi ışık dalgaları oluşturduğunu inceledi.

Ancak uyduya özgü bu manyetik alan Jüpiter'in manyetik alanı ile iç içe geçmiş durumda ve aurora (ışıma) gidip geliyor.

Bilim insanları bu gidip gelme ile ilgili beklentilerini, Hubble'dan alınan veriler ile karşılaştırdı.

Uzmanlara göre arada görülen farkın en iyi açıklaması, uydunun derinlerinde tuzlu bir okyanus olması.

Bunun nedeni Jüpiter'in manyetik alanının tuzlu suda ikincil bir manyetik alan oluşturması ve bunun büyük gezegenin etkisini dengelemeye çalışması.

Araştırmaya öncülük eden, Almanya'daki Köln Üniversitesi'nden Joachim Saur "Okyanus 330 kilometreden daha derin olamaz. Daha büyük bir derinlik, bu verileri açıklamaz. Veriler 100 kilometre derinliğinde ve litrede beş gram tuz içeren bir okyanusun varlığına işaret ediyor. Ancak bu 10 kilometrelik, ama 10 kat daha fazla tuz içeren bir okyanus da olabilir" dedi.


  ETİKETLER:

  NASA

  ,

  Almanya

  ,

  BBC

  ,

  BBC Türkçe

  ,

  Avrupa

  ,

  Keşif

  ,

  Bilim

  ,

  Güneş

  ,

  kuzey