Kadınlar bin pişman

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da yapılan bir araştırma, bilişim sektöründe çalışanların birçoğunun son dönemde yaşanan...

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da yapılan bir araştırma, bilişim sektöründe çalışanların birçoğunun son dönemde yaşanan kara günlerin ardından pişmanlık duygusuna kapıldığını ortaya koydu. Özellikle kadınlarda bu durum belirgin olarak ortaya çıkıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre bilişim ve teknoloji şirketlerinde çalışan kadınların yüzde 60'ı, kariyerlerine bir daha başlama şansları olsa başka bir kulvarda şanslarını deneyeceklerini belirtti. Erkeklerde bu oran daha düşük ancak yüzde 53'lük oranla yine de dikkat çekici düzeyde.
Kadın çalışanların üçte ikisi koltuklarının her an sallantıda olduğunu düşünüyor. Erkeklerde bu oran üçte bir düzeyinde seyrediyor. Her an işsiz kalma tedirginliği iş verimlerini de düşüren unsurlardan birisi olarak ortaya çıkan sonuçlardan birisi. Kadınların en büyük sorunu sektörde erkeklere oranla daha az bilgi birikimine sahip oldukları şeklindeki önyargı. Sorulan bir soru, bu durumun ilginç bir şekilde kadınlar tarafından da kabul edildiğini ortaya koyuyor. 'Teknoloji sektörünün cinsiyeti nedir?' başlıklı soruya katılımcıların yüzde 65'i erkek, yüzde 4'ü kadın cevabını vermiş.