Korsan limanında yangın var

Korsan limanında yangın var
Korsan limanında yangın var

Sitenin kurucularının mahkûm olduğu davanın ardından Korsan Partisi?nin düzenlediği protesto gösterisine binlerce kişi katıldı.

İsveç kökenli The Pirate Bay sitesi korsan camiası için kurtarılmış bölgelerden biriydi. Ancak mahkemeden çıkan son karar işin çehresini değiştirdi

Bin 400’den fazla müzik yapım şirketini temsil eden uluslararası IFPI’nin araştırma raporuna göre 2008 yılında internetten yüklenen şarkıların yüzde 95’i korsandı. İnternet istatistiklerinin gösterdiğiyse bu paylaşımın büyük bir bölümünün trafik polisliğini İsveç kökenli The Pirate Bay sitesi yönetiyor.
Türk müzik sektörünün temsilcisi MÜYAP tarafından yapılan şikayet sonucu Türkiye’den erişimi uzun zamandır engelli olan bu site dünyada korsan içeriğin yıkılmaz kalesi olarak adlandırılıyor. Hizmet verdiği İsveç’in kanunlarındaki boşluklar sayesinde hiçbir yasal girişimden zarar görmeyen site, hakkında açılan son davada ilk defa hüküm giydi. İsveç mahkemeleri sitenin kurucu ve yöneticileri Fredrik Neij ve Carl Lundstrom’a 4 yıl hapse ve 3,6 milyon dolar para cezası verdi. Büyük müzik şirketlerinin avukatları ayrıca uğradıkları satış kaybı yüzünden 12 milyon dolar daha istedi. Neiw ve Lundstrom ise sitelerinden yaptığı açıklamada endişe duymadıklarını ve yollarına aynen devam edeceklerini; mahkemeden çıkan karara itiraz ederek temyize gideceklerini belirtti.

Savunma da ilginç

Sitenin kendini savunma yöntemiyse bu alanın en büyük açmazlarından biri üstüne kurulu. The Pirate Bay içinde hiçbir korsan içerik barınmıyor. Ancak bu sitedeki aramalarla ulaşılan dosyalar sayesinde korsan içerik çekilebilecek bilgisayarlara ulaşılıyor. Başka bir deyişle korsan içeriğin Google’ı olarak da adlandırmak mümkün. Bu yüzden yöneticileri yapılan eylemlerden kendilerinin sorumlu olmayacağını iddia ediyor. Hatta kimileri The Pirate Bay’e verilen cezanın aynen Google’a da verilmesi gerektiğini savunuyor çünkü aynı hizmeti arama tekniklerini kullanarak Google’dan da almak mümkün.
Karşı davayı açan sektör temsilcileri de aslında bu davanın bir şeyi çözmeyeceğinin farkında zira The Pirate Bay gibi birçok farklı site halen yayına devam ediyor ve her kapanan sitenin yerine yenileri geliyor.
Dünyanın dört bir yanından kullanıcısı bulunan siteye verilen cezanın ardından birçok protesto da düzenlendi. Bunların en büyüğü ise anavatanı İsveç’te düzenlendi. Aynı zamanda dünyanın ilk siyasal Korsan Partisi’ne evsahipliği yapan ülkede Parti Başkanı Rick Falkvinge söz aldığı protesto gösterisinde bu karara imza atan yargıçları ve destekleyen politikacıları ‘dijital çağın cahilleri’ olarak adlandırdı.
İlginç bir ayrıntı olarak davanın ardından Korsan Partisi üye kayıtlarını 8 bin kişi daha artarak kendisini ülkenin en büyük siyasal partilerinden biri konumuna getirdi. (thepiratebay.org )