Korsan müzik 'zarar verecek'

Sanal Âlem'de son haftalarda sık sık müzik sektöründeki gelişmelere yer veriyoruz.

Sanal Âlem'de son haftalarda sık sık müzik sektöründeki gelişmelere yer veriyoruz. Bunun sebebiyse, artık müzik sektörünün de gözlerini bilişim sektörüne çevirmiş olması. Zira hem gelir modelleri, hem pazarlama anlayışları bilgisayar ve internet teknolojileriyle şekillenmeye başladı. En basitinden MP3 adlı bir sıkıştırma sistemi ilk başta -doğal olarak müzik sektörünü zerre kadar ilgilendirmemiş olsa da CD'lerin MP3 formatına çevrilip bilgisayarlara depolanıp ordan da internet aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar arasında dolaşmaya başlaması onları milyarlarca dolarlık zarar ve ciddi oranda satış düşüşü gerçeğiyle yüz yüze getirdi. Elbette artık epey gecikmişlerdi. ABD merkezli yazılımlar ABD mahkemeleri tarafından yasaklandı ancak bu sefer de 'bağımsız' ve 'merkezsiz' yazılımlar türedi.
Yılanın başını ezmek
Artık konunun ciddiyetine varan müzik endüstrisi, aynı tehlikeyle karşılaşması an meselesi olan film endüstrisiyle el ele birçok çözüm geliştirmekle meşguller. Ancak ortaya çıkan ilk ortak görüş, artık bu suyu pınarından kurutma yönünde. Bunun için bu tip yazılımları kullananların aboneliklerinin
iptal edilmesini bile talep etmeye başladılar. Elbette bu isteğe birkaç internet servis sağlayıcı dışında hiçbiri yanaşmadı.
Geçtiğimiz aylarda akla gelen bir fikir, suyun kaynağının daha da başından tutulmasını
öngörüyor. Yani daha müziğin üretim safhasında. Şarkıları MP3'e çevirme sürecinin ağırlıklı olarak CD'lerden yapıldığından yola çıkan müzik üreticileri, CD teknolojisinde yapabilecekleri değişiklikleri incelemeye başladılar. Elbette en büyük sorun, mevcut yüz milyonlarca müzik seti ve benzeri CDçalarla uyumluluğun bozulmamasıydı.
İsrailli kimi teknoloji firmaları ilginç bazı çözümler ortaya koydular. Birincisi müzik setlerinde normal dinlenebilen ancak bilgisayara aktarılmak istendiğinde şarkının arasına çıtırtı ve gürültüler ekleyerek dinlenemez hale getiriyordu. Bu özelliğe sahip hazırlanan birçok albüm gizlice piyasaya sürüldü ancak beraberinde bir o kadar da şikâyet getirdi. Çünkü bu sistem kimi setlerde CD'lerin dinlenilememesine yol açmıştı. Bu teknoloji terk edildi ancak aynı firma yazılımın ikinci sürümünü duyurdu ve şu an sorun kalmadığını açıkladı. Firmaların bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı şu an meçhul.
Ne var ki, bu teknoloji yine korsanlar tarafından aşıldı ve internette bu engelin nasıl aşılacağına dair bilgiler yayılmaya başladı.
Ancak Sony firmasının kullanmaya karar verdiği sistem neredeyse hiçbirine gerek bırakmadı. Sony'nin İsrailli Midbar Tech firmasıyla birlikte geliştirdiği 'Cactus Data Shield' koruması aynen ilk tanıttığımız çözüm gibi CD'nin bilgisayara aktarılması sırasında kimi istenmeyen seslerin üretilmesini sağlıyor. Cactus Data Shield'in farkıysa bilgisayar dosyasını tamamen cızırtı haline getirmesi.
CD'den 'ses bombası'
Fark bununla da bitmiyor. Firmanın isteği doğrultusunda CD'ler basılırken yapılacak bir seçimle çıkacak cızırtıların müzik setinize hasar verebilmesi de sağlanabiliyor. Yani artık korsan bir CD dinlemek isterken hoparlörlerinize elveda diyebilirsiniz. Üstelik bu sadece MP3 ve benzeri dönüştürmelerde değil, CD'den CD'ye aynen kopyalamalarda da geçerli.
Üreticiler için artık tek sorun müzik setleri mahvolan kullanıcıların açacağı davalar için savunma tezleri üstünde kafa yormak gibi görünüyor. Elin elden üstün olduğunu da unutmamalı.