Korsan Partisi dünyaya yayılıyor

Korsan Partisi dünyaya yayılıyor
Korsan Partisi dünyaya yayılıyor
İsveç'te telif haklarına muhalefet etmek ve kişisel mahremiyeti savunmak üzere kurulan Korsan Partisi, seçimlerde ilk 10'a girince 17 ülkede benzerleri kuruldu

 

 FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

1 Ocak 2006 tarihinde İsveç’te ‘Korsan Partisi’ adlı bir web sitesi kuruldu (piratpartiet.se). Bu tarih korsan yazılım, film ve müzik paylaşımına ortam sağlayan sitelerin ABD mahkemeleri ve hukuk büroları tarafından bir bir kapatıldığı döneme denk geliyordu. Ancak bu konularda en çok başvurulan sitelerin başında yer alan The Pirate Bay (Korsan Limanı) sitesi bir türlü kapatılamıyordu. Çünkü siteye ev sahipliği yapan İsveç’teki yasalar bittorrent tabanlı paylaşımdaki merkez siteleri sorumlu tutmuyordu.

Bittorrent mantığında önce çekmek istediğiniz film, yazılım ya da benzeri dosyanın önce tohumunu (seed) çekiyorsunuz. Bu tohum dosyanın tamamına sahip olanların bilgilerini içeriyor. Çeken kişi sayısı arttıkça tohumun topladığı kişiler listesine ekleniyor. Tohum dosyasının kendisi hiçbir yasadışı bilgi içermediği için barındırılması ve dağıtılması da suç sayılmıyor. Bu yüzden The Pirate Bay bugün kendi ölçeğinde ayakta kalabilen tek Bittorrent sitesi oldu.

ABD’nin öncülüğünde yürütülen sürek avı ve baskı sonucunda iki polis operasyonu düzenlenerek sitenin sunucularına el konuldu ancak herhangi bir suç unsuru bulunmadığı için yeniden açıldı. Kurucuları gözaltına alındı ancak ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Üstüne üstlük bu sayede bir internet kahramanı oldular.

Hız rekorunu kırdı

Bu hareketin yarattığı ivmeyle Korsan Partisi 2006 yılındaki İsveç genel seçimlerine girme kararı aldı. Kanunen gerekli ilk adım olan 500 imzayı toplamak için girdiği arayışta 36 saatte 4 bin 725 imza toplamayı başardı. 1 milyondan fazla dosya paylaşımcıya sahip İsveç’te partinin popülerleşmesini sağlayan esas olay The Pirate Bay sitesine yönelik bir eylemde internet hizmeti aldıkları firmayı polisin basması ve kendi yayınlarının da durdurulması oldu. Bu sayede üye sayısı bir anda 3 bin 611’e ulaştı.

Şu anda ulaştığı 10 bine yakın üyeyle Yeşiller Partisi’ni geride bırakan Korsan Partisi 2006 yılında girdiği seçimlerde de oyların yüzde 0,63’üne denk gelen 34 bin 918 oy almayı başarmıştı. Bu sonucun ardından dünyanın birçok ülkesinde benzerlerinin açılması partinin gücünü de artırdı.

Siyasi uzmanlar internet kullanımına paralel olarak artan telif hakları ihlallerinin bu siyasi görüşü sürekli güçlendireceğini iddia ediyor. İsveç seçimlerine doğru sol ve merkez görüşü paylaşan partilerin internet kullanımına dair politikalarını ve parti programlarını değiştirmesi de buna bağlanıyor.

Konunun topladığı ilginin farkına varan Vansterpartiet adlı sol görüşlü İsveçli parti korsan içerik kavramının değiştirilmesini; kişisel kullanım amaçlı telifli içeriğin kopyalanmasının serbest bırakılmasını talep eden bir değişiklik önergesini geçtiğimiz günlerde meclise sundu (getir.net/tml).

Şu an resmi olarak Korsan Partisi İsveç, Avusturya ve Almanya’da hizmet veriyor. ABD, Fransa, Polonya ve Arjantin ayaklarıysa henüz yaygınlaşma safhasında. Hollanda, Şili, Brezilya, Kanada, İsviçre, Yeni Zelanda, Sırbistan, Romanya, İrlanda ve Peru.