Kriz tünelinin ucundaki ışık

İçinde bulunduğumuz çağın kalbi bilişim alanındaki gelişmelerin ışığında atıyor.

İçinde bulunduğumuz çağın kalbi bilişim alanındaki gelişmelerin ışığında atıyor. Ancak bu gerçek, bilişim sektörünün çok iyi durumda olduğunun göstergesi değil. Aksine sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada bilişim alanında bir daralma yaşanıyor. Bilgisayar satışları düşüyor, internet kullanıcılarından
elde edilen kârlar düşüyor, iletişim sektöründeki kârlar düşüyor, yayılma hızı duraklamaya doğru gidiyor ve en önemlisi bilişim alanındaki şirketlerin uluslararası borsalardaki değerleri düşüyor.
Bütün bunların ışığında bir de içinde bulunduğumuz ulusal krizi de katarsanız, Türkiye'de bilişim alanında faaliyet gösteren firmaların içinde bulunduğu sıkıntıyı tahmin etmek çok da zor değil.
Hedefe odaklanmak
Türkiye'nin olduğu kadar Avrasya'nın da en büyük teknoloji etkinliklerinden birisi haline gelen Bilişim Fuarı, bu sene de her seneki gibi kapılarını Türkiye ve dünyada bilişimin geldiği noktayı kavramak isteyenlere açıyor. Ancak bu seneki fuar irili ufaklı birçok farklılıkla başlıyor.
İlk fark, bu seneki katılımcı firmaların kimisi için bu etkinliğin ekonomik olarak ayakta kalabilmek için son şans olması. İkinci farksa geçmiş senelerde hem katılımcıların, hem de stand sahiplerinin
tepkisini çeken 'kuru kalabalık'ın engellenmesi için en radikal kararın alınmış olması. Bu sene Bilişim'e giriş ücretli. Aynı kaygıdan yola çıkarak hafta içi ve haftasonu farklı fiyatlandırma uygulanacak. 4-9 Eylülde gerçekleştirilecek fuara katılmak isteyenler haftaiçi tüm günler katılım için 10 milyon, hafta sonu ise her giriş için 2,5 milyon ödeyecekler. Biletler fuar alanından ya da http://www.biletix.com/ adresinden satın alınabilecek.
Bilişim etkinlikleri sadece fuarla da sınırlı değil. Aynı zamanda 4-7 Eylül tarihleri arasında Askeri Müzi Kültür Sitesi ve Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek Bilişim Zirvesi de hem Türkiye'den hem de yurtdışından birçok ünlü konuşmacıyı ağırlayacak. Zirvede uluslararası
internet ba-şarı öykülerinin mimarlarının yanı sıra, Türkiye'deki sorun ve gelişmeler de mercek altına alınacak. Zirvede ilk etapta göze çarpan iki önemli panel bulunuyor. Birincisi 4 Eylül saat 10:00'da gerçekleştirilecek '68 kuşağı internet kuşağıyla buluşuyor' paneli, ikincisiyse 5 ve 6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek'Telekom Forumu'. '68 kuşağı internet kuşağıyla buluşuyor' başlıklı panel CNN Türk'ten canlı yayımlanacak.
Fuar alanında ziyaretçiler katılımcı firmaların yeni hizmetleriyle de tanışma fırsatı bulacaklar. Microsoft'tan Turkcell'e kadar irili ufaklı onlarca firma, yeni ürün ve hizmetlerini Bilişim 2001 çerçevesinde tanıtacaklar. Bunun için standlar arasında biraz dikkatli gözlerle dolaşmanız yeterli olacak.
Zirve ile fuar alanı arasındaki onlarca kilometrelik yolu nasıl kat edeceğini düşünenler için de Radikal'in bir sürprizi var. İki alan arasında Radikal'in ücretsiz servis araçları sizin üstünüzden bu yükü kaldıracak. 4-9 Eylül tarihleri arasında tüm bu gelişmeleri takip edebilmek gibi zor bir işte, her iki etkinliğin internet sitesi iyi bir başlangıç noktası olabilir.