Küresel internet kanunları geliyor

43 üyeli Avrupa Konseyi yıllardır internet konusunda çalışmalar sürdürüyordu.

43 üyeli Avrupa Konseyi yıllardır internet konusunda çalışmalar sürdürüyordu. Uluslararası hukukun belki de en çok işlemesi
gerektiği ortam olan internetin boşlukları, geleceğe ait planlarda sorunlar yaratabilecek
gibi görünüyordu. Konseyin eylem planının temelini aslında nefret konulu içerik oluşturuyor, çünkü Avrupa'nın önündeki en büyük tehlikelerden birisi, terörden de önce ırkçılık. Öte yandan çocuk pornografisi ve elektronik şiddet olarak adlandırılan bilgisayar korsanlığı, sahtekârlık ve benzeri eylemler de kurulun hazırladığı raporda işlenen konular arasında.
ABD'nin ara formülü
Ancak bu konuda Birleşmiş Milletler'in bir tereddütü var. Çünkü ırkçılığı konu alan sitelerin suç kapsamına alınması ve yasaklanmasını, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı bir uygulama olarak görüyor. Böyle bir girişimin sonuç alabilmesi için bütün devletlerin bu karara imza atması şart olarak görünüyor. Aksi takdirde bu tip siteler kendilerini anlaşma dışında kalan 'off-shore' alanlara birkaç saat içinde kaydırabilecek. ABD, ırçı ve nefret yüklü siteleri yasaklamak için tek şart ortaya koyuyor. Bu site ABD'de olmalı ve sitenin muhatap aldığı kişi ya da kurumlar ABD dışında bulunmalı. Komisyon bunu bile olumlu bir adım olarak görüyor çünkü Avrupa'yı tedirgin eden nefret sitelerinin önemli bir bölümü zaten ABD'den yayımlanıyor.
Fransa ile Yahoo arasında geçtiğimiz sene yaşanan bir olay da bunun en iyi örneklerinden birisini oluşturuyor. Ünlü internet hizmeti Yahoo'nun ABD sitesindeki açık artırma bölümünde, Fransa'da suç sayılan kimi kitap, poster ve benzeri propaganda araçları satılıyordu. Fransa, Yahoo'nun sitesinden bu içeriği çıkartmasını istedi. ABD yasalarına göre suç olmayan bu içeriğin kaldırılmaması durumundaysa hem Fransa'dan Yahoo'ya erişimin engelleneceği, hem de devam edilen her gün için 3 bin dolar para cezası kesileceği bildirildi. Yahoo bu tip bir kapışmaya girmek istemedi ve tüm ırkçılık ve nefret içeriğini sitelerinden temizledi.
Çözüm olmayabilir
İnternetin ruhunu bilenler için bu tip önlemler her zaman üstesinden gelinebilecek, bir çıkış yolu bulunabilecek kategoriye giriyor. Ancak bir sitenin alenen yayımlanmasıyla, dünyanın en çok ziyaret edilen site ve hizmetlerinin içinde yer alabilmesiyle, bunu gizli olarak yürütmesinin
arasında çok fark var. İşte Komisyon da buradan yola çıkarak bu tip engellemelerin sonunda en azından kemik kitlelerin propagandasını keserek kendi içlerinde eriyip biteceklerini düşünüyor.