Kurtarıcı denen Blackberry Q10 satışları dibe vurdu

Kurtarıcı denen Blackberry Q10 satışları dibe vurdu
Kurtarıcı denen Blackberry Q10 satışları dibe vurdu

BlackBerryin geri dönüşünü temsil eden BlackBerry 10 işletim sistemi ve Z10 cep telefonu sektörde ciddi dalgalanma oluşturmadı. Apple iPhone ve iOS işletim sistemine ya da Android işletim sistemli cihazlara alışmış olanlar hızlı bir değişim sürecine girmeyi istemediler. Aynı zamanda uygulamaların da BB 10 uyumlu hale gelmesi için zaman gerekiyordu. BlackBerrynin en popüler olduğu dönemlerde farkını ortaya koyan QWERTY klavyeye sahip cihazları tekrar geri getirmek isteyen Q10 modeliyle ilgili beklentiler hayli yüksekti. Bu eski seçeneği özlemiş olan dokunmatik ekranlı cihaz sahipleri Q10u görünce BlackBerrye geri dönecek miydi?

BlackBerrynin büyük umutlar bağladığı Q10 modeli ticari anlamda büyük hayal kırıklığı yarattı. WSJ raporuna göre beklentilerin çok altında kalan Q10 satışlarından sonra dibe vurdu ifadesi uygun görülüyor. ABDdeki satış kanallarından gelen raporlara göre büyük firmaların çoğu çok az satış gerçekleştirdi ve stoklarındaki Q10 modellerini iade etti. Talep anlamında neredeyse sıfır ilgi gören BlackBerry Q10dan sonra bir kez daha firmanın geleceği sorgulanmaya başlandı.

BlackBerrynin son raporlarına göre 2.7 milyon tane BB 10 içeren cihaz dağıtıldı (satılmadı). Verizon ve AT&T gibi operatörlerden satış rakamıyla ilgili bilgi yok. Her ne kadar teoride yeni bir akım ve farklılık adına QWERTY klavye eklemek fena bir fikir değilse de ufalan ekrandan ve geri kalan uygulama marketinden ötürü tercih edilmiyor olabilir.