LG Smart TV'lere Qualcomm AllJoyn ekleniyor

LG Smart TV'lere Qualcomm AllJoyn ekleniyor
LG Smart TV'lere Qualcomm AllJoyn ekleniyor

Qualcommun AllJoyn adı verdiği protokolle TVleri kontrol etmek için herhangi bir cihazla bağlanmak yetiyor. Bu yeni sistem, LGnin 2014de satışa sunulacak tüm Smart TVlerinde standart olarak yer alacak. Bağlantılı ev konseptini hayata geçirmek isteyen LG, DLNA gibi seçeneklerden daha üstün olan AllJoyn (herşey birleşiyor) protokolünü tercih etti.

Diğer firmalar genelde özelleştirilmiş tip Linux işletim sistemlerini yükleyerek eğlence menüleri sunuyor. Sony gibi firmalar bağlantı için DLNA protokolünü tercih ediyor. Qualcomm AllJoyn sayesinde TVyi kontrol etmek için Android ya da iOS işletim sistemi yüklü olan herhangi bir cihaz kullanılabiliyor. Belirli bir oyunu TV ekranında görüntülemek için Windows , iOS ya da Android içeren herhangi bir cihazla bağlantı yapmak mümkün oluyor.

Şu aşamada Qualcomm AllJoyn için imza atan ilk firma LG. Gelecek sene bu durum değişebilir ve diğer firmalar da destek verebilir. Sene başındaki CES etkinliği sırasında LGnin AllJoyn destekli ilk TVleri sergileniyor olacak. Özellikler anlamında şimdilik sınırlı olan AllJoyn uyum anlamında avantaja sahip. Qualcomm Etkileşimli Platformlar bölümü başkanı Rob Chandhoka göre gelecek sene daha fazla özellik eklenecek. Örneğin bağlı olan cihazlara gelen arama ve SMS bilgisi TV ekranında belirecek.


  ETİKETLER:

  Windows

  ,

  SMS

  ,

  Android

  ,

  Eğlence

  ,

  firma