Meğer okumaya hasretmişiz

Meğer okumaya hasretmişiz
Meğer okumaya hasretmişiz

İsrail?in standartlara uymadığı gerekçesiyle ülkeye sokmayı reddederek havaalanlarında topladığı Apple iPad, Avrupa?daki volkanik püskürme nedeniyle New York havaalanında mahsur kalan Norveç Başbakanı Jens Stoeltenberg?in elinden düşmedi.

Son iki yıldır arka arkaya yeni bir modelle çeşitlenen e-kitap okuyucu ve tablet pazarında hiçbir durulma emaresi yok

Philips tarafından geliştirilen e-kağıt teknolojisi temelde klasik elektronik hesap makinelerinde olduğu gibi arka aydınlatma olmadan çalışan ve kullandığı teknoloji sayesinde sadece sayfa değiştirirken enerji harcanmasını mümkün kılıyordu. Sadece gri tonlarını kullanabilen bu yapıyı bir elektronik okuyucu olarak kullanan ilk ürün Sony tarafından 2004 yılında geliştirilen Librie adlı cihaz olmuştu.
Seneler boyu kimsenin pek üstüne düşmediği bu kavram, Microsoft’un üstüne büyük yatırım yaptığı tablet PC formunda da yeteri kadar ilgi görmeyince soğumaya bırakıldı.
Apple’ın dokunmatik ekranlı cep telefonu iPhone’a kadar.
iPhone’un ardından hemen herkes Apple’ın bunu bir bilgisayara dönüştüreceğinden emindi. Bu konuda artan talep geçtiğimiz günlerde iPad adıyla karşılandı ve daha ilk hafta sadece ABD’de piyasaya sürülmüş olmasına rağmen 500 bin satarak piyasayı hareketlendirdi. Öyle ki Apple ABD içi siparişlere yetişebilmek için ülke dışı lansmanları bir ay ertelemek zorunda kaldı.
iPad’in ardından rakipler de ardı ardına emsalleri piyasaya sürmeye başladı. Analistlerin tahminine göre bu yıl içinde çeşitli marka ve işletim sistemleri altında 60 farklı tablet bilgisayar modeli göreceğiz. 

Rakipler çoğalıyor  
Bu kulvar tablet ve e-okuyucu olarak ikiye ayrılmış durumda. Tablet bilgisayarlar klavyeli ya da klavyesiz seçeneklerle Windows, Android ve iPhone işletim sistemleriyle bir bilgisayarın mümkün olan bütün özelliklerini yerine getirmeye çalışıyor. E-okuyucularsa adından anlaşıldığı gibi sadece kitap, dergi ve gazete okumaya odaklanıyor. Pazarın hareket yönü ve tüketici eğilimlerine bakıldığında ilk grubun şansının daha fazla olduğu görünüyor.
Buna rağmen e-kitap okuyucular da hız kesmiyor. Türkiye’den ilk resmi girişim en eski e-ticaret girişimlerinden biri olan ideefixe.com  sitesinden geldi. 520TL fiyatlı Cybook Opus ve 650TL’lik Reeder adlı iki farklı e-okuyucuyu satışa sunan size birçok büyük yayıncının kitaplarını elektronik formatta atışa sundu.
E-okuyucu dünyasına iki yeni okuyucuysa ViewSonic firmasından geldi. 6 inç ekranlı VEB620 ve
VEB625 modelleriyle 260 gram ağırlığa sahip iki yeni modelle kitapseverlere ideal iki seçenek daha sunmuş
oldu (http://getir.net/t2t ).