Microsoft da NSA'ye karşı önlem alacak

Microsoft da NSA'ye karşı önlem alacak
Microsoft da NSA'ye karşı önlem alacak

Facebook, Google, Yahoo gibi devlerden sonra yazılım devi Microsoft da ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSAye karşı bazı önlemler almaya başlıyor. İnternet trafiğini farklı yollardan denetim altına alan ve güvenliği arttıran NSAin izinsiz izleme gerçekleştirdiğine dair çekinceler sürüyor. Artan tepkilerden ötürü Yahoo ve Google, sunucularına dahili 2048 bit şifreleme desteği eklemişti.

Normalde internet devlerinin herhangi bir mahkeme talebine karşı gelmeye niyeti yok. Bu tür durumlarda kullanıcı bilgileri paylaşılıyor ama NSA her zaman bu kurala uyuyor mu? Microsoftun üst kademe yöneticileri NSA takip sisteminin işini zorlaştırmak için yeni bir şifreleme sistemi eklemeyi düşünüyor. Snowdenin sızdırdığı dosyalara bakılırsa NSAin Google ve Yahoodaki bilgileri izinsiz aldığı ifade edilmekte.

Şu ana kadar paylaşılmayan bazı dosyalara göre Microsoftun Hotmail, Windows Live Messenger ve Passport servisleri de NSAin hedefi oldu. Microsoftun açıklamasına göre Google ve Yahoo ile ilgili açıklamalardan sonra firmanın bu konudaki hassasiyeti arttı. Şimdilik Microsoftun nasıl bir şifreleme sistemi ekleyeceği bilinmiyor. Daha önce Google ve Facebook ile birlik olup konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirmiş olan Microsoftun da kullanıcıların gönlünü alacak adımlar atması bekleniyor.