Microsoft, MSN TV'yi kapama kararı aldı

Microsoft, MSN TV'yi kapama kararı aldı
Microsoft, MSN TV'yi kapama kararı aldı

Seneler önce Google TV, Apple TV, Boxee gibi TV eklentileri çıkmadan önce internet üzerinden özel servis sunan WebTV vardı. Steve Perlmanın 90lardaki bilgisayar ve TVyi birleştirme projesi 1997de 425 milyon dolara Microsofta geçmişti. Sonradan MSN TV olarak bilinen proje artık fayda sağlamadığı gerekçesiyle kapatılıyor. Servis süresi bu senenin Eylül ayında sona eriyor.

WebTV, çoğu icatta olduğu gibi gereksinimler üzerine ortaya çıktı. Perlman, bilgisayarı için grafik arabirime gerek duydu ve sahip olduğu TVyi hack edip düzenledi. Ortaya çıkan sonuç HTPC ile TV eklentisi alıcı kutunun karışımıydı. Daha Google çıkmadan önce Google TVnin amacını gerçekleştirmek istiyordu.

WebTV setinde alıcı, klavye ve uzaktan kumanda yer alıyor, pahalı donanım gerektirmeden internette gezinti yapılıyor ve e-posta kontrol ediliyordu. 1997deki satıştan sonra Windows CE ile adaptasyon çalışmaları başladı. Cihazı alanların verdiği aylık üyelikle epey gelir elde edildi ama AOL TV rekabetinden sonra WebTV gözden düştü. MSN TV olarak adı değişen cihazın ekibindekiler Xbox takımına geçti, kurucu Perlman ayrılıp OnLiveı kurdu. Bundan böyle Microsoftun hedefi Xbox One ile hayali gerçekleştirmek.