Microsoft Surface 2 ve Surface Pro 2 tabletler

Microsoft Surface 2 ve Surface Pro 2 tabletler
Microsoft Surface 2 ve Surface Pro 2 tabletler

New Yorkta bugün gerçekleşen bir toplantıyla yeni nesil Microsoft Surface 2 ve Surface Pro 2 tabletler ilan edildi. Böylece Windows RT içeren Surface RTdeki RT eki düşmüş oldu ama Microsoftun Windows RTye verdiği tam destek bir kez daha tescil edildi. Tasarım anlamında ciddi farklar yok. İlk nesilde olduğu gibi sade görünüm ve köşeli hatlar sürüyor. Açıkçası bazı iyileştirmeler uygulanmış demek doğru olur. Maalesef ufak ekranlı Surface Mini duyurusu gelmedi. 10 inç ekranla devam kararı alındı.

İkisinde de tescilli açılır arka ayak devam ediyor ama yeni modellerle birlikte bu ayağı iki ayrı açıda kullanmak mümkün oluyor yani çok daha kullanışlı hale geliyor. Ayrıca Surface 2 ya da Surface 2 Pro alanlara bir sene boyunca Skype bazlı uluslararası telefon arama ve Skype Wi-Fi hotspot kullanımı ücretsiz. Durun bitmedi, 2 sene boyunca 200 GB SkyDrive bulut depolama (normal fiyatı yıllık 100 dolar) da hediye !

Surface 2

Surface 2

Windows RT 8.1 içeren ucuz model Surface 2de ARM mimarili işlemci yer alıyor. Yeni nesilde ekran Full HD ve ClearType. Outlook RT ile kullanılabilen yeni nesil Surface 2 daha ince ve hafif. NVIDIA Tegra 4 dört çekirdekli işlemci içeren tablette ön ve arka kameralar var. 32 ve 64 GB depolama seçenekleri olan Surface 2nin microSD kart yuvası da bulunmakta. Önceki nesilde sadece USB 2.0 vardı, yeni nesilde USB 3.0 desteği geliyor. Bu modelin başlangıç fiyatı 449 dolar. 349 dolara inen ilk nesil Surface RT satışları durmuyor ve sürüyor.

Surface Pro 2

Surface Pro 2

Pahalı olan Surface Pro 2 ise son nesil Intel Haswell işlemci ve Windows Pro 8.1 işletim sistemi sunuyor. Microsoft açıklamasına göre batarya ömründe yüzde 75 ilerleme söz konusu. Ekranı Full HD olan Surface Pronun yeni hali Surface Pro 2de renkler yüzde 46 oranında daha iyi, özel tip ses sistemiyle ses çıkışı daha başarılı. Elbette Haswell ile gelen görüntü devresi daha iyi olduğundan görüntü performansında yüzde 50 iyileşmeden söz ediliyor. Özel dijital kalem ile gelmeye devam eden tabletin genel performansında yüzde 20 artış geçerli. 64 ve 128 GB SSDli modellerde bellek 4 GB, 256 ve 512 GB SSDli modellerde bellek 8 GB. Başlangıç fiyatı 899 dolar olacak.

Surface Power Cover

Touch Cover ve Type Cover adlı klavye eklentilerine ek olarak Power Cover ortaya çıktı. İçinde 30 Wh batarya olan ve tablet kullanım süresini arttıran bu yeni nesil aksesuarla batarya ömründe yüzde 150 artış oluyor, 12 saate çıkıyor. 120 dolar olan yeni nesil Type Cover 2de renk seçenekleri artıyor ve arkadan aydınlatma ekleniyor ama kalınlık azalıyor yani Touch Covera yaklaşıyor. Ayrı bir eklentiye 60 dolar verenler, bu klavye eklentilerini Bluetooth üzerinden başka cihazlara ekleyebilecek.

Surface Pro 2 Beşik

199 dolar olan beşik eklentisiyse üç USB 2.0 portu, tek USB 3.0 portu, ses bağlantıları, mini DP görüntü çıkışı (4K/Ultra HD destekli) ve Gbps ağ bağlantısı ekliyor.