Microsoft'un mobildeki son umudu: Windows Phone 7

Microsoft'un mobildeki son umudu: Windows Phone 7
Microsoft'un mobildeki son umudu: Windows Phone 7

Metro adı verilen yeni arayüz, içeriği takip etmekte ve ulaşmada kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Cep telefonu dünyasındaki her girişiminde hüsrana uğrayan Microsoft çareyi her şeyi sıfırdan yazmak ve tasarlamakta buldu

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft, masaüstü bilgisayarlardaki ezici üstünlüğünü diğer alanlara taşıma konusunda aynı başarıyı sağlayamadı. En başarısız olduğu alanların başında cep telefonları geliyor.
Akıllı cep telefonları yaygınlaşırken PDA adlı cihazlarda büyük bir üstünlük ve uygulama desteğine sahipken pazarı önce Symbian işletim sistemiyle ilerleyen Nokia’ya, ardından tamamen akıllı cep telefonu pazarına yönelen Google Android yüklü cihazlar, BlackBerry ve Apple’a kaptırdı.
Bu alanda Apple ve BlackBerry gibi donanımı da kontrol etme sevdasıyla 1 milyar dolar yatırdığı ve senelerce üstünde çalıştığı Kin adlı cep telefonuysa piyasaya sürüldüğü nisan ayında sadece 6 hafta raflarda kalabildi. Microsoft yönetimi satışların birkaç yüz taneyle sınırlı kalmasının ardından üretimi ve satışı durdurdu.

Tamamen yeni
Firmanın yeni hedefi Windows Phone 7 (WP7) adını verdiği, sıfırdan yazdığı yeni işletim sistemiyle şansını denemek. Samsung ile çalışmalar yürüten Microsoft 21 Ekim tarihinde Avrupa’dan başlayarak satışa sunacağı yeni platformda kullanım, yazılım ve donanım tarafında yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor.
WP7’nin en büyük farkı Metro adlı menü sistemi. Tamamen dokunmatik kullanıma odaklanarak tasarlanmış arayüz ‘tile’ denen içerik parçalarından oluşuyor. Bu parçalarda sosyal medya içerikleri, e-postalar, randevular gibi bilgiler yer alıyor. ‘Hub’ adı verilen yapıda son dönemde Google Android kullanan cihazlarda da örneklerine rastladığımız şekilde rehberinizdeki kişilerin dağınık bilgileri tek bir noktada toplanıyor. Böylece örneğin rehberinizde bir kişiye tıkladığınızda onun (varsa) Facebook ve Twitter güncellemelerini de görebiliyorsunuz.
Adobe Flash desteği de sunacak platformda uygulamalar Microsoft Silverlight ile yazılacak. 800x480 piksel çözünürlüklü olacak ilk seri ekranlar 1GHz işlemci ve 256MB belleğe gereksinim duyacak. İlk cihazlar Samsung, LG ve HTC tarafından üretilecek (windowsphone7.com).