Microsoft'un Windows Phone yaygınlaştırma planları

Microsoft'un Windows Phone yaygınlaştırma planları
Microsoft'un Windows Phone yaygınlaştırma planları

Microsoftun Nokia ürün grubunu satın almasından sonra Windows Phone işletim sistemli cihazların daha da etkin hale gelmesi bekleniyor. Firmadan gelen açıklamaya göre Nokia dışındakilere lisans satışı sürecek. Gerçi Windows Phone içeren cihazların çok büyük kısmını Nokia üretip satıyor ve Samsung, HTC ve Huawei gibi firmalar az ilgi gösterip Androide odaklanıyor. Lumia serisi şimdilerde WP arenasında yüzde 90 pay elde etti.

Nokianın satışından sonra diğer üreticiler Microsoftu yalnız mı bırakacak? Samsung ve HTC başta ilgilenip sonra devamını getirmedi. HTCnin işleri kötüye gittiğinden Android dışında WP tarafında fırsat kollamayı deneyebilir. Sızan bilgilerse farklı bir durumu işaret ediyor. Microsoftun Samsung ile görüşüp WP içeren cihazlara motive etmek için 1 milyar dolar destek fonu vaat ettiği söyleniyor. Benzer uygulamadan Nokia faydalanmış ve senelik 1 milyar dolar destek almıştı.

Android dünyasında çok başarılı olan Samsungun normalde WPye yatırım yapması cazip değil. ZTE de son olarak WP8le ilgilendiğini ve Microsofttan destek beklediğini söyledi. İşte bu noktada Microsoft sadece yardım fonu vermekle kalmayıp WP lisans ücretini Android gibi sıfıra indirebilir! Microsoftun planı lisans ücretini kaldırıp çeşitli reklamlar ekleyerek durumu telafi etmek olabilir. Böyle bir adım kullanıcıları SkyDrive, Office ve Skype kullanmaya teşvik etmiş olacak. İddialara göre şu anda ödenen lisans 20-30 dolar arası.