Microsoft'un yeni Lumia'ları yolda

Microsoft'un yeni Lumia'ları yolda
Microsoft'un yeni Lumia'ları yolda
Microsoft, yıl sonuna kadar yeni model Lumia telefonlarıyla akıllı telefon pazarını hareketlendirmeye hazırlanıyor.

Microsoft zorlu bir 2015 geçirdi ve şirketin akıllı telefon bölümü için işler hiç de iyi gitmiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde büyük çoğunluğu mobil bölümünden olmak üzere 7.800 kişiyi işten çıkararak cihaz sayısını azaltmak için her yıl belirli sayıda model üreteceğini açıklamıştı.

Ancak Twitter sızıntılarının en önemli ismi Evan Blass (@evleaks), kısa bir süre önce Microsoft'un en az altı yeni telefon modelinin yolda olduğunu söyledi. Bu hamle Microsoft'un akıllı telefon konusunda hala ciddi atılımlar yapacağını ortaya koyuyor.

Gelen bilgilere göre şirket önümüzdeki sonbaharda " Windows 10 Mobile" ile beraber Lumia 940 XL ve Lumia 940 olarak bilinen iki adet üst düzey akıllı telefonu  piyasaya sürecek.

Alınan bilgilere göre Lumia 940XL 5.7 inç QHD ekran ve Snapdragon 810 işlemci gibi heyecan yaratacak teknik özelliklere sahip. Lumia 940 ise düşük fiyat etiketiyle orta sınıf bir akıllı telefon olacak.

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan diğer dört adet Lumia akıllı telefon modeli ise Guilin, Honjo, Sanna ve Saimaa kod adlarına sahip. Ancak bu telefon modellerinin isimlerinden başka hiçbir teknik detayı bilinmiyor.

Kısacası Microsoft, henüz Lumia'lardan ve mobil Windows'tan umudunu kesmiş değil. Çok az sayıda telefonu piyasaya sürmeye de niyetli görünmüyor; en azından 6 farklı modelin bizi beklediğini söyleyebiliriz.