Mobil dünya çözüm arıyor

Mobil iletişim denilince birçok kişinin aklına sadece cep telefonları geliyor.

Mobil iletişim denilince birçok kişinin aklına sadece cep telefonları geliyor. Oysa günümüz teknolojileri içinde dizüstü bilgisayarlar ve cep bilgisayarları da bu kapsama giriyor. Ancak yaygınlık açısından liderliğin her zaman cep telefonlarında olduğu kesin. 2005 yılı tahminleri, Avrupa'nın yüzde 53'ünün cep telefonu kullanıyor olacağını gösteriyor. Asya ve Amerika'da da yaygınlaşmanın sürmesi bekleniyor. Elbette bütün bu gelişmelerin süreci, teknolojilerin yerli yerine oturması ve birbiriyle uyumlu çalışabilmesine bağlı.
SMS beklentiyi karşılamıyor
Mevcut düzenleme içinde cep telefonu teknolojilerinin genişlemesi önemli ölçüde SMS ve WAP hizmetlerinde yoğunlaşıyor. Ancak bu konuda bile bir uyum sağlanabildiğinden söz etmek yersiz olur. SMS, kritik uygulamalar için tercih edilen bir seçenek değil çünkü mesajın yollanmasının ardından hedefe ulaşıp ulaşmaması garanti değil. Bu da ticari kullanım alanını daha başlamadan yok ediyor.
İkinci seçenek olan WAP ise hâlâ tam olarak oturtulamamış bir standart. Zira hem telefon üreticilerinin farklı yaklaşımları, hem de modellerin farklı ekran boyutlarına sahip olması gibi detaylar yüzünden bir türlü istenilen hizmet genişliğine kavuşamadı. Erişimin internet kullanıcıları için pahalı gelmesi de WAP'ı gündemden düşüren ayrı bir unsur oldu. Yüksek hız vaat eden GPRS de henüz tüm operatörler tarafından desteklenmiyor ve fiyatlandırmasında büyük uçurumlar görülebiliyor.
Gelecekteyse daha beter bir karmaşa görünüyor. WAP gibi mevcut dilleri model alan bir dilde dahi uzmanlaşmaya varamayan cep telefonu endüstrisinin 3. nesil telefonlar konusunda nasıl uzlaşacakları merak konusu. Sektörün sağlayacağı bu son anlaşma önceki girişimlerden çok daha önemli çünkü 3. nesil cep telefonlarında operatörlük
yapabilmek için dünyanın şimdiye kadar gördüğü en yüksek lisans bedelleri ödendi ve bunların bir şekilde çıkarılması gerekiyor.
Bu konudaki ilk çalışmalar oyun sektöründen geldi. Amaç bütün cep telefonu markalarını birbiriyle ortak bir noktada buluşturmak. Bütün amaç insanların cep telefonları aracılığıyla ortak bir oyunun karakterlerini canlandırarak oynayabilmesi. Elbette bunun için de bütün telefonların birbiriyle ortak noktalarda buluşabilmesi gerekiyor. Ancak 3. nesil telefonlar içerdikleri geniş imkânları tam anlamıyla kullanabilmek için mutlaka önceden anlaşılmış standartlara sahip olmak zorunda. En basitinden bir telefondan yazdığınız bir mektubun diğerinde tanınmaması
veya girdiğiniz bir kaydın diğer cihazlara aktarılamaması gibi engeller tahammül edilemeyecek sorunlar.
İçerik altyapıyı bekliyor
İçerik de bu sektörün geleceği açısından anahtar rol oynayan konulardan birisi. Burada bahsedilen içerik, nöbetçi eczaneler veya sinema salonlarında oynayan filmlerin gösterim saatleri gibi klasik bilgiler değil. Buradaki içerik, insanların hayatlarını organize edecek, iletişimi
sağlayacak ve hayatı kolaylaştıracak, daha ileri düzeydeki içerik. Bunun için de ortak standartlar şart.
Sonuçta bugünkü ismiyle cep telefonu, gelecekteki en yaygın teknolojik cihazlardan birisi olmaya aday ve bu ne pahasına olursa olsun sağlanacak. Tek sorun giderek kâr marjı daha da düşen iletişim sektörünün bu yeni modeli ne kadar yaygınlaştırıp ne kadar gelir sağlayabileceği. Bunu da belki de sadece zaman bize gösterebilecek.