Müzik yaratmanın en pratik yöntemi

Kim ne kadar itiraz ederse etsin, bilgisayar teknolojisi müzik endüstrisine sızmayı başardı.

Kim ne kadar itiraz ederse etsin, bilgisayar teknolojisi müzik endüstrisine sızmayı başardı. Hatta öyle ki, en akustik kayıtlarda
bile en azından metronom ve kimi efekt destekleri yine onlarla sağlanıyor. Kimi müzisyenler içinse bilgisayar öyle bir nimet ki, bütün tarzlarını onun üstüne kuruyorlar.
Müzikle fazla ilgili olmayabilirsiniz. Ya da sadece dinleme kısmıyla ilgili ancak bir yandan da yaratım kısmına meraklısınızdır. Eğer bir şekilde kendi yeteneklerinizi ya da masanızda yer işgal eden o bilgisayarın müzik alanında nelere muktedir olduğunu görmek istiyorsanız, Ejay, içinizdeki ilhamı sese dönüştürmek için en pratik çözümlerden birisi. Enstruman seçimi, tonlaması, aranjesi gibi dertli ve yıldırıcı işlerle uğraşmak istemeyenler için (tam da çağa uygun şekilde) 'kes yapıştır, tak takıştır' bir arayüzle harikalar yaratabilmenizi sağlıyor.
Birkaç tıklama yeterli
Dance Ejay'in yoğunlaştığı tarzlar elbette rock ya da blues değil, House, hiphop gibi bilgisayar destekli müzikler.
İçinde hazır olarak sizi bekleyen 3 bin 500 tane enstrüman ve ses örnekleri var. Sizin yapmanız gereken bunları bir pencereden tutup, ortadaki ana pencereye atıp dinlemek. Bu kadar kolay bir yöntemle kimi zaman o kadar profesyonel çözümler ortaya çıkıyor ki, insan piyasada kulağa çalınan örneklere başka bir gözle bakmaya başlıyor. Öncelikli olarak yazılımın içinde yüklü gelen şarkıları incelemek yol gösterici olacaktır.
Effects Studio başlığı altında yarattığınız ya da hazır olarak kullandığınız sesler üstünde istediğiniz tüm efekt çalışmalarını yapabilirsiniz. Bu işlem son derece basit ancak yepyeni sesler elde edebilmek için bir o kadar da faydalı.
Groove Generator bölümünde kendi seçtiğiniz enstrümanları sisteme tanıtıyorsunuz. Hiphop için ayrı, techno için ayrı kombinasyonlar yaratmanız mümkün. Bu enstrümanları daha sonra isterseniz Groove Generator Matrix bölümünde bir partisyon haline getirebiliyorsunuz. kendi ritmini yazmak isteyenler için bu bölüm hayat kurtarıyor.
Yazılımda nota ya da benzeri 'müzik alfabesi'ne ihtiyaç duyulmadığı için hiç yeteneği olmayan insanların bile kendilerine ait parçalar yaratması mümkün. Tek yapmanız gereken hazır parçaları üst üste, arka arkaya dizip dinlemeye başlamak. Zamanlama, tempo, ton gibi hassas ayarların tümünü Ejay otomatik olarak yaptığı için size fazla iş düşmüyor.
Ejay'in, dance ve hiphop için iki ayrı sürümü var. Her birinde o türe ait farklı ses efektleri ve enstrümanlar bulunuyor. Sitesinde tüm detayları bulabileceğiniz gibi kısıtlı olarak kullanabileceğiniz demo sürümlerini de çekmeniz mümkün. Sadece 5 MB'lık bu devle tanışın.