NFC bağlantısı nedir? Nasıl kullanılır?

NFC bağlantısı nedir? Nasıl kullanılır?
NFC bağlantısı nedir? Nasıl kullanılır?
Android cihazları birbirine dokundurarak aktif edilebilen NFC bağlantısı nedir? Fobito.com, NFC bağlantısı konusuna ışık tutuyor.

Yakın alan iletişimi olarak adlandırılan NFC bağlantısı, 2004 yılında Sony, Nokia ve NXP firmalarının ortak girişimi olarak akıllı cihazlar arasında kolay veri transferi yapmak amacıyla geliştirildi.

Ülkemizde henüz yaygınlaşmamış olan NFC bağlantısı, ödeme işlemlerinde, klavye ve mouse gibi donanımlarda, ürün etiketlerinde ve akıllı cihazlarınızla yapabileceğiniz pek çok işlemde kullanılıyor.

NFC bağlantıları aktif NFC ve pasif NFC olarak ikiye ayrılır. Pasif NFC enerji ihtiyacı duymaz ve sadece veri gönderimi yaparken aktif NFC sistemleri hem veri gönderimi, hem de veri alımı yapabilir ve veriyi işleyebilir. Akıllı telefonlar, aktif NFC sistemine en iyi ve en bilinen örnek olarak gösterilebilir.

NFC bağlantısı nasıl kullanılır?

Ülkemizde ödeme yöntemi olarak ya da alternatif kullanımları henüz yaygınlaşmadığı için henüz sadece mobil cihazlarımız arasında dosya transferi amacıyla kullanılabilen NFC bağlantısını Android cihazınızda aktif hale getirmeniz yeterli.

NFC bağlantınızı açmak için, Ayarlar menüsünden Diğer seçeneğini seçin ve NFC sekmesini aktif hale getirin.

Telefonunuzdan göndereceğiniz dosyayı açın ve paylaş seçeneğinden NFC simgesini (bir kenarı açık olan üçgen biçiminde birbirine bağlanmış üç nokta) seçin ve açılan seçeneklerden Android Beam seçeneğine dokunun.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra aktarmak istediğiniz telefona kendi telefonunuzu hafifçe dokundurmanız yeterli olacak.


  ETİKETLER:

  Nokia

  ,

  Android

  ,

  Klavye

  ,

  Enerji

  ,

  dosya