Nokia HERE harita uygulaması geri çekildi

Nokia HERE harita uygulaması geri çekildi
Nokia HERE harita uygulaması geri çekildi

Nokianın geçen sene sonunda ilan ettiği HERE adlı harita uygulaması, firmanın bu alandaki deneyimi ve teknolojisini Windows Phone dışındaki diğer platformlara kazandırmayı hedefliyordu. Apple iOS içeren cihazlara yönelik olaraksa HTML5 esaslı HERE harita uygulaması geliştirildi. Ancak nasıl olduysa sessiz biçimde Nokianın bu uygulaması App Storedan kaldırıldı.

Bu gelişmeyi fark eden Indian Expressin Nokiaya yönlendirdiği soruya Nokiadan şöyle bir açıklama geldi:

HERE harita uygulamamıızı Apple App Storedan kaldırma kararı verdik çünkü iOS 7 ile ilgili gerçekleşen son güncellemeler kullanıcı deneyimine zarar veriyordu. iPhone kullanıcıları HERE harita uygulamasının mobil web versiyonunu kullanmak için m.here.com adresini ziyaret etmeye devam edebilir. Konum, arama, toplu taşıma gibi genel bilgiler ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek.

Nokianın bir güncelleme sunmak yerine HERE iOS uygulamasını App Storedan kaldırması ilginç çünkü firma bu adımı attığında HERE harita uygulamasıyla ilgili olarak şu duyuruyu gerçekleştirmişti:

Dünyanın en iyi lokasyon platformunu kullanma imkanı vermek adına uygulamayı tüm cihazlara ve işletim sistemlerine açıyoruz. 

Gelecek sene başında Nokianın Ürünler ve Servisler bölümü Microsoft yönetimine geçecek ama HERE harita bölümü aynen devam edecek.