Nokia tarihinin ikinci kumarını oynuyor

Nokia tarihinin ikinci kumarını oynuyor
Nokia tarihinin ikinci kumarını oynuyor
Pazar lideri Nokia Symbian yerine Linux kullanan N900 telefonu ve N97 ile burun çevirdiği dizüstü bilgisayar kulvarı için tasarladığı Booklet bilgisayarıyla yeni sulara yelken açıyor

Nokia Booklet
2 santimetre kalınlık.
1.25 kilo ağırlık.
10 inç ekran.
Intel Atom Z530 işlemci.
Windows işletim sistemi.
12 saat pil ömrü.
GPS, 3G, wifi, bluetooth.
Alüminyum kasa.

Pazar payında kayıplar yaşamakla birlikte uzun süredir cep telefonu sektörünün liderlik koltuğunu koruyan Nokia, 120 ülkede, 120 binden fazla çalışana sahip. Üstelik pek çok kişinin sandığının aksine cep telefonuyla doğmuş bir şirket de değil. Kuruluşu 1865’e dayanıyor. İsmini de 1871 yılında şirketleştiği anavatanı Finlandiya’nın Nokia adlı kasabasının alır. Yıllar içinde kağıttan santrale, kablodan gaz maskesine; hatta ayakkabıya kadar onlarca farklı alanda faaliyet gösteren bir firma haline gelir.
1970’lerde telekomünikasyona yönelen firma telsiz telefon, araç telefonu ve hücresel telefonlara yönelik modellerle 80’li yılları geçirir.
Cep telefonuna yöneliş ise 1991’de kendini göstermeye başlar. Nokia, Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri’ye bir prototip cep telefonu verir.
10 Kasım 1992’deyse ilk GSM telefonu Nokia 1011 piyasaya sürülür. 2100 modelinin çıktığı 1994 yılına kadar da firmanın bu alandaki ilk modeli olarak hizmet vermeye devam eder.
Bu süreçte Nokia cep telefonu dışındaki diğer bütün alanlardan çıkma kararı alır. Üretim tesislerini satar, markalar üstündeki patent ve telif haklarını devreder ve tamamen cep telefonlarına yönelir.
Firmanın Communicator serisi modelle ilk giriş yaptığı akıllı telefon pazarı internet tabanlı modellerle gelişmesini sürdürdü. Ancak akıllı cihazlar kategorisinde kurumsal alanda Blackberry’nin, bireysel alandaysa iPhone’un baskısı firmayı farklı arayışlara itti.
Bu alanda N ve E serisiyle başlayan arayışlar sonunda bu ay Türkiye de dahil bütün dünyada satışa sunulan N97 ortaya çıktı. Geçen sene daha bir prototipken tanıtıldığı (getir.net/gev) Nokia World 2008 etkinliğinde sahne alan Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki eline aldığı küçük ve hafif dizüstü bilgisayarı masaya fırlatıp atıyor ve “artık bunlara kimsenin ihtiyacı kalmadı” diyordu.
Ancak ilginç bir şekilde dizüstü bilgisayarı cebe sokma iddiasıyla geliştirilen N97’nin piyasaya çıkmasının hemen ardından Nokia, son dönemlerin popüler taşınabilir bilgisayar konsepti netbook kategorisinde ‘booklet’ adını verdiği bir ürünle ortaya çıktı.
En ilginç ayrıntılardan birisi de bilgisayarın benzer birçok örnekteki Linux seçeneklerinin aksine Microsoft’un Windows işletim sistemini kullanıyor oluşuydu.
Tüm özellik ve ayrıntıları henüz paylaşılmamış olsa da Nokia Booklet’in Nokia’nın sadece donanımını kontrol edebileceği bir yapı olmasından dolayı firma açısından riskli bir girişim olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Bilgisayar üretimi konusundaki tecrübesinin 1980’li yıllarda kalmış olması da bu endişeyi pekiştiriyor.

Sybmian’a kuma geldi
Nokia’nın en büyük avantajlarından birisi başından beri sahip çıktığı, sonrasında bütün hisselerini
satın alarak açık kaynaklı şekilde herkesin ücretsiz kullanımına açtığı Symbian işletim sistemi. Firmanın bütün telefonları istisnasız bu işletim sistemini kullanıyor.
Geçtiğimiz hafta duyrulan N900 modeliyse tamamen internete odaklanan kullanıcıları hedefliyor. Şaşırtıcı olan kısmıysa işletim sistemi olarak Symbian yerine Linux tabanlı Maemo kullanıyor oluşu. Böylece diğer bir yükselen tehdit haline gelen Google’ın Linux tabanlı Android sistemine karşı da bir rakip yetiştirilmiş oldu.
Kapasitif olmayan bir dokunmatik ekran kullanan model tam tuşlu Q klavyeye sahip. OpenGL ES 2.0 grafik destekli ve ARM imzalı Cortex-A8 işlemcisiyle ayın anda birçok uygulamayı 1GB kapasiteli belleğinde yüksek performansta çalıştırabiliyor. Adobe Flash 9.04 sürümü de desteklenenler arasında. (maemo.nokia.com)