NSA tüm akıllı telefonları takip ediyor!

NSA tüm akıllı telefonları takip ediyor!
NSA tüm akıllı telefonları takip ediyor!

Amerikan Güvenlik Ajansı NSA; Apple, BlackBerry ve Googleın işletim sistemlerini kullanan akıllı telefonlara dilediği gibi erişim sağlıyor!

Alman Spiegel, son yazdığı haberde NSAin çok gizli dokümanlarına ulaştıklarını ve şoka girdiklerini, çünkü dokümanlarda Amerikan istihbarat ajansının Apple iPhone, BlackBerry telefonlar ve Google Android işletim sistemli telefonlardaki kullanıcı bilgilerine tam erişimi olduğunu belirtiyorlar.

Ajansın çok gizli ibareli dokümanlarında NSA, bu akıllı telefonlarda bulunan kişi listesi, SMS trafiği, notlar ve konum verileri gibi en hassas verilere erişebilir ibaresi bulunuyor.

İşlemin uzaktan mı gerçekleştiği kesin değil ancak dokümanlar, uzmanların iPhonedaki kullanıcı verilerine daha önceden senkronizasyon sağladıkları bilgisayar üzerinden erişebildiklerini söylüyor.

Böylece fazladan 38 iPhone özelliğini kullanmak için gerekli betiklere de erişim sağlamış oluyorlar.

Dokümanlarda NSAin BlackBerry cihazlara da rahatlıkla erişim sağlayabildiği, SMS trafiğini görüp, okuyabildikleri ve BlackBerry e-posta sistemine erişim sağladıkları belirtiliyor.

PRISM Projesi yılın geçtiğimiz aylarında muhbir Edward Snowden tarafından açığa çıkarılmıştı.

NSAin bu yaklaşımı, Amerikalı yetkililerin e-postalar, arama motoru geçmişi, sohbetler ve dosyalara erişim sağlamalarına izin veriyor.

NSAin Google, Apple ve Microsoft gibi dev firmaların verilerine tam erişim sağlayıp sağlamadığı ise henüz kesinleşmedi, ancak büyük bir kesim Amerikan istihbarat ajansının bu konuda pek sıkıntı çekmediğini düşünüyor.