NSA'in akıl almaz takip yöntemleri

NSA'in akıl almaz takip yöntemleri
NSA'in akıl almaz takip yöntemleri

ABDdeki Ulusal Güvenlik Ajansı NSA ile ilgili gizli bilgiler gelmeye devam ediyor. NSAde çalışan eski CIA görevlisi Edward Snowdenin sızıntıları dünyayı çalkalamayı başarıyor. Son bilgilere göre X-KEYSCORE adı verilen NSA programı şifrelenmemiş tüm internet trafiğini takibe aldı. E-postalar, online sohbet ve genel internet gezintisi haricinde başka kanallar da takip edildi.

Der Spiegel haberine göre Microsoft Windows işletim sisteminin çökme sonrası gönderdiği hata raporları da işin parçası. Bu raporlar sayesinde kullanıcının sistemi, kullandığı yazılımlar, donanım özellikleri ve takılı çevre birimleri analiz edilebiliyor. Görünüşe bakılırsa NSA işi ilerletmek için buna benzer bir sahte görsel hazırladı. Görüldüğü gibi fontu kısmen farklı olan amatörce hazırlanmış çalışmayla kullanıcı hata raporu gönderdiğini sanırken NSAe faydalı bilgileri aktarmış oluyor. Ardından sistemindeki açık bulunuyor ve pasif takip için ilgili uygulamalar kuruluyor

Bununla yetinmeyen NSA işini kolaylaştırmak için PC, dizüstü bilgisayar üreticilerine yanaştı ve özel bir programı fabrikada kurmalarını istedi. Online oyun dünyasına da sızmış olan NSAin TAO ajansı Windows içeren sistemlere uzaktan erişip kontrolü ele geçirebiliyor. Gerekli durumlarda satılan PCler öncelikle NSA tarafından dikkatli biçimde açılıyor ve özel uygulamalar yüklendikten sonra kullanıcıya iletiliyor. Yeni ve temiz bir bilgisayar aldığını sanan kullanıcı rahat biçimde takip edilebiliyor. Duruma göre arka kapı bırakan özel tip donanımlar da eklenebiliyor. Böylece format atılsa da erişim engellenmiyor.