Olmayacak ne varsa oluverdi!

Terör saldırısının ardından haberlere hücum eden insanlar için internet ilk defa bağımsız bir medya olarak hizmet verme şansını yakaladı.

Televizyon interneti izledi
Terör saldırısının ardından haberlere hücum eden insanlar için internet ilk defa bağımsız bir medya olarak hizmet verme şansını yakaladı. Olayın gerçekleştiği saatlerde özellikle ABD halkının büyük bir bölümünün televizyon ve radyonun bulunmadığı ofislerde olması yüzünden herkes internete saldırdı. Çarpışmalara ait görüntülerin internet sitelerinde yayımlanmaya başlama-
sının ardından Yahoo, CNN gibi siteler normalin 10 katı kullanıcıya hizmet vermek zorunda kaldı.
Şifreleme karşıtlarına gün doğdu
ABD yönetimi önceleri yüksek şifreleme teknolojisinin ülke dışında kullanılmasını yasaklamış, ardından vazgeçmiş ancak kullanımına kısıtlama getirmek için çalışmalara başlamıştı. Gelen tepkilerden dolayı soğumaya bırakılan bu konu, terör eylemlerinden sonra yeniden gündeme geldi. Suçluların takibini imkânsız hale getirdiğini öne sürerek yüksek şifreleme-nin kaldırılmasını isteyen grubun ABD'de yaptırdığı bir oylamada halkın yüzde 72'sinin de aynı görüşte olduğu ortaya çıktı. Kimileriyse hükümeti bir trajedinin acısının üstünden çıkar sağlamakla suçluyor.
Artık aranan 'seks' değil, 'haber'
İnternet popülerleşmeye başladığı günden bu yana en çok hizmet ettiği sektör şüphesiz pornografi oldu. Bu durum da yıllardan bu yana arama motorlarında kullanıcıların yaptığı aramalarının hep seks konulu olmasına yol açmıştı. Yıllardır ilk 10'dan inmeyen seksi, 17. sıraya indirmeyi başaran olaysa Pentagon ve Manhattan saldırıları oldu. İnternet tarihinde ilk defa arama motorlarındaki kayıtların ilk on sırası Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezi konulu aramalarla doldu. Kaç hafta süreceğiyse merak konusu.